UTA la primul succes în „mandatul” Roșu

Tagged: , , ,

Published on octombrie 23, 2016 with No Comments

uta-cala

UTA și-a trecut azi în cont prima victorie de la instalarea noului antrenor, Laurențiu Roșu, obținută în fața fostei adversare de la „baraj”, Dunărea Călărași, 2-0 (0-0).

Afectat de gazonul sub orice critică, meciul a început cu o bună ocazie a UTA-ei, în chiar primul minut de joc, șut puternic a lui Adrian Petre, parat de Lungu. Arădenii și-au mai trecut în cont trei șanse de a deschide scorul, prin Tănase, două şuturi de la distanţă, respinse de goal-keeper-ul călărășean, şi Strătilă, mingea fiind deviată în transversală de acelaşi Lungu. Oaspeții au replicat prin Kanda, dar șuturile sale fie au fost blocate de Miron, fie au ocolit cadrul porții. Finalul primei părții avea să fie mai mult decît tensionat, grație eliminărilor dictate de centralul Cătălin Buși. Prima a fost una logică, Preoteasa intrând dur la Tănase și primind al doilea cartonaş galben (primul l-a văzut pentru un henț), dar cea de a doua a suscitat proteste. Era minutul 44, când mijlocașul oaspeților, Radu, a fost prins între Vlad şi Tănase, primul l-a ţinut, călărășeanul s-a lovit apoi de Tănase, iar „centralul” a dictat fault şi i-a arătat cartonaş galben lui Vlad. Asistentul Chiţoiu l-a chemat pe Buşi şi i-a spus că – de fapt – Tănase a faultat, iar centralul s-a conformat, a schimbat decizia, i-a dat cartonaş galben lui Tănase şi – cum era al doilea – l-a eliminat! Stupoare în tabăra alb-roșie, proteste, îmbrânceli, admonestări din tribună!

În partea secundă, după două ocazii mari ratate de Curtuiuş, acesta nu a mai greşit, la centrarea perfectă a lui Strătilă din min. 54, reluând imparabil din mijlocul careului mare, în stânga lui Lungu, 1-0. Peste două minute tot Curtuiuș a fost aproape de desprindere, şutând puţin alături, de la 14 metri, pentru ca Adrian Petre să nimerească bara, în min. 65, iar zece minute mai târziu să şuteze peste poartă, din poziţie bună.

Curtuiuş putea şi el, din nou, să facă 2-0, dar a şutat în blocaj, din careul mic (min. 79), iar Ad. Petre a reuşit ratarea meciului, şutând peste poarta goală, după ce l-a driblat pe portarul Lungu (min.87). Finalul a fost unul disputat, Curtuiuş a mai ratat de două ori, oaspeţii puteau egala, în prelungiri, prin Şandru, reușita sa fiind anulată pentru ofsaid, iar la ultima fază a meciului, Adrian Petre a făcut, totuşi, 2-0, după ce a fost găsit la marginea careului mic cu o pasă perfectă de Curtuiuş.

UTA a evoluat în formula: Miron – Polgar, Manea, Gligor (Jorza), Filaret – Strătilă (Celea), Tănase, Chindriș, Vlad (Andor) – Ad. Petre, Curtuiuș.

Comments for UTA la primul succes în „mandatul” Roșu are now closed.