Aceeași obsedantă remiză!

Published on octombrie 08, 2017 with No Comments

Pe o ploaie mocănească și sub privirile a doar câteva sute de spectatori, UTA a remizat cu Pandurii Târgu Jiu, continuând obsedanta serie a remizelor pe terenul din Şiria. A fost 2-2 (1-2), după două reprize diametral opuse, cu gorjenii la timonă în prima parte, și cu o UTA schimbată în bine după pauză.

Dodoi a deschis scorul în min. 16, cu un şut la colţul scurt, după ce în prealabil a profitat de o eroare impardonabilă a lui Scutaru, pentru ca ex-utistul Rus să majoreze diferenţa de la punctul cu var, în min. 31, după un penalty provocat de Manea, care a faultat în careu. UTA a relansat disputa, reducând din diferență chiar înainte de pauză, după reuşita lui Florea, care a marcat din careul mic, după un corner executat de Cârstocea şi o prelungire cu capul a lui Curtuiuş.
Alb-roșii au început bine și partea secundă iar Hlistei a înscris în min. 51 cu un şut plasat, din 16 metri, făcând inutil efortul lui Stanca. Cu moralul revigorat și încurajați din tribune, elevii lui Cristi Todea aveau să controleze autoritar jocul până la final, dar imprecizia la finalizare a lui Cârstocea și Ciucă a făcut ca Pandurii să scape cu față curată. A venit şi minutul 87, când activul Florea a scos penalty-ul ce putea aduce mult dorita victorie pentru „Bătrâna Doamnă”. Burlă a avut însă o execuție nefericită, experimentatul Stanca ghicindu-i alegerea și păstrând un punct în contul Pandurilor.

Urmează mult așteptatul derby al Vestului de duminica viitoare, cu ASU Poli la Timișoara, acolo unde toată suflarea alb-roșie speră la o victorie care să mai aline rănile acestui nefast debut de sezon.

Au evoluat pentru UTA: Grahovac – Manea, Scutaru (35 Polgar), Ciucă, Burlă – Stahl (76 Toma), Jorza, Cârstocea, Hlistei (65 Strătilă) – Florea, Curtuiuș.