Cristi Mihai, surpriza debutului de sezon

Published on iulie 19, 2023 with No Comments

Cristi Mihai a fost la Galați una dintre surprizele plăcute ale acestui debut de sezon, într-un meci cu puține lumini și multe umbre din partea UTA-ei. Grație evoluției, acesta are șanse mari să prindă un loc în primul unsprezece și în partida de vineri, cu CFR Cluj.

Prezent azi în fața mass media, mijlocașul de 18 ani a recunoscut, cu sinceritate, că a avut trac la Galați. Considerând că la fel se va întâmpla și în cazul în care va fi folosit în meciul contra clujenilor. „Am avut mari emoții când am fost anunțat titular contra celor de la Oțelul. Poate la televizor s-a văzut altceva, dar în primele zece minute ale meciului am avut trac. E normal, dar după 10-15 minute trece totul. Voi avea trac și contra celor de la CFR, dar va trece repede. Întâlnim o echipă experimentată, va fi un meci greu, dar sunt sigur că vom juca bine. Evoluăm acasă, în fața suporterilor noștri, va fi stadionul arhiplin. Cu muncă și ambiție cred că vom face un meci bun. Sunt bucuros de debut, m-a ajutat mult experiența câștigată la Liga a 3-a. Este o diferență, atât fizică cât și ca intensitate, dar nu foarte mare” consideră tânărul jucător.

Împotriva Oțelului, Cristi Mihai a evoluat o oră, fiind schimbat cu Isac, iar Mircea Rednic a explicat schimbarea: „Mihai mi-a spus la pauză că nu poate să joace mai mult de 15 minute în repriza a doua. L-am înțeles. A fost oboseala, dar și emoția, nu e ușor să joci în fața a 15.000 de oameni la debut…” a precizat tehnicianul arădenilor.  „Culmea, apoi mi-a spus că totuși mai putea” a continuat, ușor amuzat.

Cristi Mihai a terminat școala profesională, urmează liceul, mai are un an până la bacalaureat și vrea să urmeze și o facultate, în paralel cu cariera fotbalistică. Rednic susține că elevul său are cei mai bun parametri fizici, iar acesta și-a dezvăluit secretul: „Moștenesc de la tatăl meu această rezistență fizică. De mic alergam foate mult. Secretul e să te menții. Și în scurta vacanță m-am pregătit separat acasă, cu tatăl meu” a adăugat Cristi Mihai..

Comments for Cristi Mihai, surpriza debutului de sezon are now closed.