Written by admin. Posted in Sport, Top News, Uncategorized

Tagged: , , ,

Published on martie 19, 2017 with No Comments

uta 1

Așteptată cu mari speranțe de suporterii alb-roșii, partida UTA-FC Brașov le-a lăsat acestora un gust amar. Și mai ales neplăcuta senzație că favoriții sunt departe de a avea „ștaif”-ul unei echipe demne de a aspira la promovarea pe prima scenă fotbalistică.

Peste 1.000 de fani ai „Bătrânei Doamne”, prezenți în tribunele arenei din Șiria, au fost martorii unei partide în care UTA  a avut o evoluție palidă, la capătul căreia a cedat în fața „stegarilor” cu 1-2 (0-1).

Pe un teren îmbibat cu apă, trupa lui Laurențiu Roșu a făcut o primă repriză foarte slabă, la capătul unui joc fără orizont, fără construcție și fără soluții ofensive. După o primă incursiune periculoasă a lui Iacob, oaspeţii au deschis scorul la singura lor ocazie a primei părți. Chitoşcă a sprintat pe partea dreaptă, l-a depășit ușor pe Filaret, iar după o cursă de 20 de metri, a marcat cu exteriorul, din careu, pe lângă neinspiratul Miron, care lăsat colţul scurt descoperit. UTA nu a reacţiona consistent după gol, doar Petre şi Strătilă având două şarje ofensive, prima oprindu-se într-o baltă, la marginea careului mare, cea de a doua în noroi, în aceeași zonă. Așezată bine în teren de Ţălnar, gruparea de sub Tîmpa a blocat bine spațiile, a închis perfect culoarele de pătrundere ale arădenilor şi a intrat cu avantaj minim la pauză.

Aşa cum era de aşteptat, Roşu a mutat ofensiv la pauză, neinspiratul Copil fiind înlocuit de Curtuiuş. UTA a încercat să forțeze, dar tot pe fondul unui joc modest, iar prima mare şansă de egalare a venit abia în minutul 66, atunci când şutul lui Chindriş, din 10 metri, a fost respins cu dificultate de Iacob. Roşu a mutat de încă două ori până la jumătatea reprizei secunde, iar ultimele douăzeci de minute au crescut în intensitate. Braşovenii puteau încheia conturile în minutul 70, dar mingea a lovit transversala, iar peste un minut, golgheterul Petre – şters şi el în acest meci – a trimis cu capul, din 6 metri, dar portarul brașovean Iacob, în zi fastă, a respins. Andor, cu o minge centrată pe bară şi Curtuiuş, cu o lovitură de cap puţin pe lângă, au reaprins speranţele suporterilor arădeni. Speranţe aproape spulberate cu exact un sfert de oră înaintea finalului, atunci când pe o contră, Enceanu i-a luat faţa aceluiași visător Filaret şi cu un şut plasat, din careu, l-a învins pe Miron, 0-2. Meciul se putea relansa imediat, după ce Curtuiuş a fost faultat clar în careu de Stan, dar Petre, cu o evoluție în nota echipei, a ratat, în minutul 79, de la punctul cu var, remarcându-l încă o dată pe Florin Iacob, care a respins în corner. Acelaşi portar braşovean a fost providenţial şi la mingea trimisă cu capul de Curtuiuş, din careu. Până la urmă, utiştii au spart gheaţa cu un minut înaintea finalului, atunci când Chindriş a marcat din 4 metri, după o centrare în careu de pe dreapta, 1-2. A fost însă prea târziu şi Braşovul a plecat de la Arad, pardon, de la Șiria, cu trei puncte imense în ecuația promovării. Iar la final, galeria UTA-ei şi-a vărsat nervii pe primarul Gheorghe Falcă, cu scandările devenite deja tradiționale. UTA a ratat şansa de a se desprinde de urmăritoare şi a relansat lupta pentru locurile 2 şi 3, în condițiile în care  Juventus a câştigat derby-ul cu Sepsi şi se poate considera, deja, în mare măsură, promovată.

Au evoluat:

UTA: Miron – Adili (63 Muntean), Manea, Gligor, Filaret – Strătilă (67 Andor), Chindriş, – Tănase, Vîlceanu Copil (46 Curtuiuş) – Petre. Antrenor: Laurențiu Roșu
FC Brașov: Fl.Iacob – Băjan, Şerban, Poverlovici, Stan – Goge (53 I.Popa), Munteanu, P.Iacob – Chitoşcă (65 Enceanu), Grigorie (Ichim 84), Moldoveanu. Antrenor: Cornel Țălnar
Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Iulian Szekely și Doru Lucaciu (ambii din Cluj). Observatori FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara), Viorel Lolea (Reșița).