Victorie clară în Bucovina

Written by florin coita. Posted in Uncategorized

Published on august 13, 2016 with No Comments

UTA a reparat rapid semieşecul din prima etapă, în faţa vâlcenilor, şi s-a impus la Suceava, în etapa a II-a a eşalonului secund. Scor 2-0, prin reuşitele tinerilor Man şi Petre, la capătul unui meci în care alb-roşii au dovedit un plus de consistenţă şi omogenitate.

În ciuda plombelor din vară, pe filiera braşoveană, Foresta s-a dovedit o adversară destul de accesibilă pentru elevii lui Roland Nagy, care au controlat uneori cu autoritate ostilităţile. După o ratare a lui Curtuiuş, în primele minute ale partidei, la capătul unei acţiuni impetuoase a lui Andor, UTA a deschis scorul în minutul 17, atunci când Man a pivotat excelent în careu şi a trimis imparabil, sub transversală, fructificând centrarea lui Strătilă, de pe partea dreaptă, 1-0. Andor şi Man puteau mări ecartul, primul a tras pe lângă, iar celui de al doilea i-a fost anulată reuşita pe motiv de ofsaid. Gazdele puteau egala în minutul 37, dar mingea trimisă cu capul de experimentatul Marius Matei a lovit transversala, sub privirile unui Miron învins.

Imediat după pauză gazdele au rămas în zece oameni, în minutul 54 Avram fiind eliminat pentru al doilea galben, după ce l-a lovit cu cotul în zona gâtului pe Gligor. În superioritate numerică, arădenii şi-au trecut în cont alte câteva ocazii memorabile, având în faţă şi un portar, Niga, deosebit de inspirit, în ciuda celor doar 18 ani. Ocaziile se puteau răzbuna în minutul 60, Dănilă, singur la opt metri, reluând slab cu capul. În minutul 88 nou intratul Adrian Petre a adus liniştea în tabăra alb-roşie, după ce a marcat cu un şut din careu, la colţul lung, 2-0. Din păcate, în prelungiri talentatul atacant al UTA-ei a văzut al doilea galben şi a fost eliminat, trimiţând un şut spre poartă după fluierul centralului.

Importantă rămâne victoria, dar şi modul în care a fost obţinută, UTA aşteptând pe un trend ascendent vizita brăilenilor de la Dacia Unirea, etapa viitoare.

Au evoluat la Suceava: Miron – David, Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă (71 Costin), Chindriş, Jorza, Andor (64 Andor) – Man (78 Ad.Petre), Curtuiuş.