UTA victorioasă la Caransebeș

Tagged: , , , , ,

Published on octombrie 10, 2015 with No Comments

uta

După trei egaluri consecutive UTA a simțit din nou gustul victoriei, impunându-se la Caransebeș, în etapa a VIII-a a ligii secunde, scor 2-0 (1-0).

După o primă repriză mai palidă, în care totuși au reușit să deschidă scorul, elevii lui Roli Nagy au dominat autoritar actul secund, trecându-și în cont, pe lângă a doua reușită, și o sarabandă de ocazii monumentale.

Gazdele au început bine și au avut prima fază periculoasă în minutul 18, atunci când Lupu a scăpat din marcaj, s-a dus singur spre poarta arădeană, însă Miron a ieşit curajos la aproximativ 20 de metri şi a respins balonul în aut. Peste doar câteva minute acelaşi Lupu, a tras de la 22 de metri, însă slab, şi Miron a reţinut.

Tabela s-a modificat în minutul 25, după ce mingea a circulat pe traseul Jorza – Hlistei – Szekely. Ultimul a prelungit pe dreapta la Strătilă, şutul acestuia, în diagonală, din careu, oprindu-se la colţul lung, fără șanse pentru Pascal, 0-1.

Ultima fază a primei părţi a aparținut tot UTA-ei, când Manea a reluat cu capul, peste poartă, lovitura liberă executată de Strătilă.

Caransebeşeul putea reveni în joc imediat după reluare, în minutul 48, atunci când Lupu a pătruns pe partea dreaptă, a intrat în careu şi a expediat un şut-centrare pe jos, spre colţul lung, însă Livan nu a reușit să ajungă mingea.

Aveau să marcheze însă arădenii, în minutul 53, când Hlistei a centrat de pe dreapta, Strătilă a preluat, a fentat un apărător, i-a „așezat“ perfet lui Jorza, care de  12 metri, a trimis în stânga lui Pascal, 0-2.

În continuare jocul a fost controlat de alb-roșii, care puteau să înscrie din nou, prin  Jorza, șut de la 20 de metri, plasat, însă Pascal s-a întins şi a respins în corner de lângă bară. În minutul 60, arădenii au beneficiat de o lovitură liberă de la 35 de metri, dictată după un henţ al lui Buşu, Strătilă a centrat lung, mingea a traversat careul gugulan, iar Hlistei a trimis de la marginea careului mic puţin pe lângă poarta gugulană. Hlistei a mai avut o ocazie monumentală în minutul 71, când, după o centrare venită de pe dreapta, şutul său la colţul scurt, de la limita careului mic, s-a dus la câţiva centimetri de poartă.

Una dintre rarele ocazii ale gazdelor s-a înregistrat în minutul 76, atunci când Roman i-a pasat bine pe stânga lui Buşu, şutul pe jos al acestuia, de la limita careului, ducându-se pe lângă poarta lui Miron.

A urmat un adevărat festival al ratărilor, avându-l ca protagonist pe Curtuiuș, aproape de gol în minutele 80, 83, 87 şi 90+2, însă Pascal, plasa laterală sau lipsa de concentrare au dus la „înghețarea“ tabelei.

Au evoluat în fața a aproximativ 600 de spectatori, dintre care 50 de arădeni:

FC Caransebeş:  Pascal, Bogdanovici (min. 64, F. Pisano), Săulescu (35, Roman), Livan, Roşoagă, Răducu, Buşu, Lupu, La Vecchia (64, Suru), Cârstoiu, Suciu

Rezerve: Birăescu, Boldea, Bona, Stelitano. Antrenor: Giovanni Pisano.

UTA: Miron, Polgar, Manea, Botiş, Burlă, Chindriş, Jorza, Strătilă (77, Copil), Hlistei (72, Gligor), Curtuiuş, S. Szekely (64, Man). Rezerve:  Anca, Costin, Sorian, C. Rus.

Antrenor: Roland Nagy.

A arbitrat la centru Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin), asistat la cele două linii de Iulius Timar şi Ovidiu Timar (Marghita).

Observatori: Ion Mureşan (Timişoara) şi Emanoil Popescu (Târgu Jiu).