UTA părăsește și cupa

Published on octombrie 04, 2016 with No Comments

uta 1

UTA a confirmat azi „pasa neagră” prin care trece, părăsind și Cupa României, după ce a clacat în fața unei codașe a seriei a IV-a, Mama Mia Becicherecul Mic.

Cu multe probleme de lot, Tănase şi Curtuiuş suspendaţi şi Adrian Petre plecat la lotul naţional U19 ani, Roland Nagy a preferat să şi menajeze câţiva titulari, în condițiile în care sâmbătă este programat meciul cu liderul ligii secunde, Juventus București.

Început cu un sfert de oră întârziere, ca urmare a protestului gazdelor legat de abritrajele de care au parte în eşalonul trei, meciul a fost unul de slab nivel, în care gazdele au încercat să compenseze așa zisa diferență cu determinare.

Departe de a-și respecta blazonul, UTA a evoluat apatic, fără nerv, reușind să amenințe rar poarta bănățenilor. În min. 41, Sturz, pe contraatac, a reușit deschiderea scorului, 1-0, acesta fiind și rezultatul la pauză.

Repriza a II-a s-a desfășurat după aceleași coordonate, iar cei din Becicherec și-au mărit avantajul cu un sfert de oră înainte de final, atunci când Ponce a marcat pentru 2-0. UTA a mai reușit doar golul de onoare în al doilea minut de prelungiri, când Costin a reluat în plasa centrarea lui Ungurianu, pentru 2-1!

UTA a evoluat în formula: Barna – Polgar, Filaret, Celea, Burla – Costin, Gârbiţă (64 Ungurianu), Jorza (46 Covaci), Vlad – Andor, Copil.