UTA, la cea mai frumoasă victorie!

Published on aprilie 05, 2024 with No Comments

UTA a obținut una dintre cele mai frumoase victorii din istoria sa, trecând la limită de FC Botoșani, 1-0 (1-0). Spunem „frumoasă”, nu neapărat datorită prestației din teren, ci prin prisma faptului că a fost obținută în fața a peste 5.000 de copii, prezenți în tribunele arenei „Francisc Neuman”.

Aceștia au creat o atmosferă extraordinară, fiind răsplătiți cu o victorie de elevii lui Mircea Rednic, cel care s-a declarat impresionat de valul de energie transmis de micii suporteri celor din teren.

Prezența lor pe stadion s-a datorat deciziei Comisiei de Disciplină a FRF care a interzis accesul spectatorilor la meciurile UTA-ei de pe teren propriu, fiind admiși doar copiii.

Revenind la meciul în sine, era clar că FC Botoșani va veni la Arad cu gândul să plece cu punct sau puncte care să confirme rezultatul bun obținut etapa trecută cu Poli Iași și să îi dea speranțe în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Bogdan Andone nu i-a putut folosi pe fundașii centrali Celea și Miron, ambii accidentați, iar Mircea Rednic a mutat și el, operand modificări în toate compartimentele.

Florin Iacob a revenit la antrenamente după momentele grele prin care a trecut odată cu decesul mamei sale, dar a luat loc pe banca de rezerve, alături de Benga, Fabry sau Cristian Mihai. Au apărut în primul „unsprezece” Conte, în pereche cu Stolnik, dar și Vulturar sau Ezekiel.

UTA a avut o ușoară superioritate în prima repriză și a ratat două bune ocazii în primele treizeci de minute prin Omondi și prin Micovschi. Ultimul avea să contribuie la unica reușită a partidei, venită în min. 37. A executat bine un corner, iar Conte, aflat în centrul careului mare, s-a înălțat peste fundașii oaspeți și a înscris în dreapta lui Ducan, 1-0! După doar patru minute, Luckassen a irosit o ocazie notabilă, față în față cu același Ducan, după o minge așezată inteligent de Imoh Ezekiel.

În partea secundă cei de la Botoșani au forțat egalarea, dar Kucher s-a dovedit providențial în poarta arădeană. Acesta s-a opus miraculos la șutul din careul mic al lui Lopez, ca după alte câteva minute să respingă și execuția lui Mouaddib. Bogdan Andone a mizat totul pe cartea atacului, dar șarjele ofensive al oaspeților au fost absorbite de defensiva arădeană, foarte bine condusă de Stolnik. În aceste condiții, UTA a gestionat perfect scorul de pe tabelă și își putea chiar mări avantajul, prin Mihai, șut pe lângă, sau Fabry, lovitură liberă foarte bine executată, respinsă cu dificultate de Ducan.

O victorie muncită, dar meritată, care aduce liniște în perspectiva bătăliei pentru evitarea ultimelor locuri în clasament. Deocamdată, UTA este pe primul loc în play-off, la zece puncte de pozițiile de baraj.

UTA: Kucher – Capușă, Stolnik, Conte, Rodrigues – Micovschi (81 Pop), Vulturar (60 Mihai), J. Pedro (60 Freitas), Omondi – Luckassen (81 Trif), Ezekiel (81 Fabry). Rezerve: Iacob – Benga,  David, Iurasciuc, Morar, A. Lopez. Antrenor: Mircea Rednic

FC Botoșani: R. Ducan – R. Benzar, Sadiku, A. Șeroni, Al. Țigănașu – I. Filip – Ed. Florescu (68 Muaddib), G. David (30 Mitrov), V. Dican, Ofosu (68 Mailat) – E. Lopez. Rezerve: Kukic – Creț, Aldair, L. Fulop, Margiotta. Antrenor: Bogdan Andone

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) – Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca). Rezervă: Claudiu Gaitin (Timişoara).

Comments for UTA, la cea mai frumoasă victorie! are now closed.