Written by florin coita. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on aprilie 09, 2016 with No Comments

uta brasov

Prima etapă a play-off-ului ligii secunde a adus UTA-ei şi prima victorie, alb-roşii impunându-se pe teren propriu, scor 3-1 (3-1), în fața celor de la FC Brașov.

Elevii lui Roli Nagy au început foarte bine partida, şi după câteva faze fierbinţi la poarta braşovenilor Curtuiuș a deschis scorul în minutul 13, fructificând din apropiere o centrare excelentă, de pe partea stângă, a lui Man. Oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 28, atunci când Matei, singur în careu, a marcat din câțiva metri, după o centrare a lui Alupoaie. Reuşită completată de încasarea unui cartonaş galben, pentru gesturi provocatoare la adresa spectatorilor. UTA a trecut repede peste momentul greu, a continuat să preseze, Strătilă, Chindriș și Man trecându-şi în cont ocazii bune. Până la urmă superioritatea UTA-ei avea să se regăsească şi pe tabelă, graţie unui final de repriză care a ridicat tribunele în picioare. Mai întâi, Man şi-a readus echipa în avantaj în minutul 41,  după o excelentă pasă filtrantă a lui Copil, 2-1, pentru ca peste numai două minute, Manea să înscrie cu capul, la un corner executat perfect de Burlă. Pentru un 3-1, consfinţind o evoluţie consistentă a alb-roşiilor.

Imediat la reluare Chindriș a trimis o torpilă sub “bară” scoasă greu în corner, iar de partea cealaltă Matei l-a întins pe Miron, după care ritmul jocului a mai scăzut, UTA apărându-se atent şi mulțumindu-se să păstreze avantajul de pe tabelă. Fazele notabile au apărut în ultimul sfert de oră, atunci când Rus, în două rânduri, respectiv Ene, au fost la originea unor acțiuni periculoase.

Fără a reuşi să modifice tabela, iar fluierul final a consemnat o victorie meritată a UTA-ei, care dă speranţe pentru traseul viitor al alb-roşiilor în play-off.

Roli Nagy i-a trimis în teren pe: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (71 Hlistei), Chindriș, Tănase, Copil (66 Rus) – Man, Curtuiuș (78 Roman).