UTA, eșec în primul meci de pregătire

Tagged: , , , , ,

Published on ianuarie 31, 2017 with No Comments

uta nemti

UTA a disputat prima partidă de pregătire a cantonamentului din Spania, în compania grupării germane de liga a patra TSV Steinbach.

Elevii lui Laurențiu Roșu au fost învinși, scor 1-2, plătind și tribut ratărilor. Arădenii au  deschis scorul, în minutul 40, prin Vlad. Acesta a urmărit o minge respinsă de portarul Bibleka și a trimis în poartă din marginea careului mic.

În repriza secundă, echipa germană a reușit să întoarcă scorul în urma a două faze fixe. Astfel, în minutul 60, Tahiri a egalat din penalty, iar în minutul 74, Bremer a făcut 2-1 printr-o lovitură de cap în urma unui corner. De remarcat că, la debut, Vâlceanu a avut cea mai mare ocazie a reprizei secunde, acesta a reușit să pătrundă în careu și să șuteze puternic, însă mingea a nimerit bara.

Laurențiu Roșu dorește în continuare să urmărească cum se descurcă unii jucători pe posturi diferite, de aceea a și a ales să înceapă meciul cu o formulă inedită: Barna – David, Celea, Gligor, Copaci – Muntean, Chindriș, Copil, Vlad – Andor, Petre .

În partea secundă tehnicianul ab-roșiilor i-a trimis în teren pe: Mara – Polgar, Filaret, Manea, Burlă – Costin, Tarcea, Jorza, Vâlceanu – Sthal, Curtuiuș.

”A fost primul meci de pregătire din Spania, l-am pierdut, sunt nemulțumit de rezultat dar important e că am folosit două formații complete, am văzut unii jucători și pe alte posturi pe care nu joacă de obicei. Am continuat pe aceeași linie, dar vedem ce se va întâmpla în meciurile următoare. Am dat peste o echipă de liga a patra, bine pregătită, aflată la final de cantonament și care se pregătește să reia campionatul. Vom continua să muncim și să corectăm unele greșeli pe care să nu le mai repetăm pe viitor” a declarat Laurențiu Roșu la finalul partidei.

Comments for UTA, eșec în primul meci de pregătire are now closed.