Uite-le, Uite-le! Uite Campioanele!!!!

Tagged: , , , , , ,

Published on mai 13, 2013 with No Comments

ICIM Univ. Goldiş Arad este noua campioana a României la baschet feminin. Formaţia pregătită de Dan Moraru s-a impus cu 85-82 (27-14, 13-19, 16-25, 22-29), în meciul decisiv din finala Ligii Naţionale, împotriva rivalelor de la CSM Târgovişte. Arădencele au cucerit cel de-al nouălea titlu din istoria clubului.

Meciul a început cu câteva minute întârziere, după ce fanii CSM-ului au aruncat cu role de hârtie pe parchet, iar una dintre ele a lovit-o pe jucătoarea gazdelor, Jillian Robbins.

Târgoviştencele au avut un început incredibil de partidă şi parcă nimic nu prevestea finalul incendiar făcut de galben-albastre. Tîrgoviştencele au condus cu 18-0, iar arădencele au punctat pentru prima oară la jumătatea primului sfert, încheiat cu scorul de 27-14.

Broszovsky şi compania au dat semne de revenire în al doilea sfert, la capătul căruia s-au apropiat la şapte puncte, scor 40-33. Oaspetele au preluat pentru prima dată conducerea în cel de-al treilea sfert, pe care l-au terminat cu un avans de două puncte, 56-58.

Elevele lui Dan Moraru şi-au păstrat avantajul şi în ultimul sfert şi s-au impus în final cu 85-82.

Tricourile de campioane şi medaliile au fost înmânate arădencelor chiar de la primarul Gheorghe Falcă, care a ţinut să fie prezent la acest meci.

Marcatoarele acestei partide au fost:

CSM Târgovişte – Ajavon 20 puncte, Tikhonenko 15, Robbins 15, Mărginean 12, Davis 10, Miljkovici 6, Matici 4

ICIM Arad – Givens 27 puncte, Risper 24, Wirth 18, Laplante 10, Broszovsky 4, Crăciun 2

În primele patru partide ale finalei, rezultatele au fost următoarele: 54-59, 79-78, 58-67 şi 76-73. Cu victoria de luni, ICIM Univ. Goldiş Arad a dus scorul general la 2-3 şi a cucerit titlul naţional. Ultima performanţă similară a formaţiei antrenate de Dan Moraru datează din anul 2011.