Rugby. Meci pierdut pe final

Tagged: , , , , ,

Published on martie 31, 2014 with No Comments

În prima etapă din Divizia Naţională, echipa de rugby CSU AV Arad a pierdut în deplasare întâlnirea cu CSM Suceava. Gazdele s-au impus cu scorul de 21-17.

Arădeni au început bine partida reuşind să înscrie primul eseu, scor 7-0 după fructificarea transformării. Până la pauză sucevenii s-au instalat în terenul oaspeţilor, dar au fructificat doar o lovitură de pedeapsă prin Flutur, scor 3-7. Gazdele s-au mobilizat mai bine dominând meciul reuşind să-şi creeze  mai multe oportunități de a culca balonul în terenul de ţintă arădean. După prima repriză scorul a rămas neschimbat, arădenii intrând la vestiare în avantaj

În partea a doua a întâlnirii dintre CSM Suceava și CSU AV Arad, gazdele au continuat jocul bun şi s-au desprins la nouă puncte după două lovituri de pedeapsă transformate de Flutur şi un eseu reuşit de Ştefan Ştefăroi. Arădenii au redus din diferenţă şi au trecut la conducere, scor 16-17.

Din păcate pentru ai noştrii finalul a aparţinut sucevenilor, Ştefăroi aducând victoria gazdelor cu un eseu venit după o acţiune individuală. După prima etapă de campionat în Divizia Națională gruparea CSM Suceava şi-a trecut în cont 4 puncte, în timp ce arădenii s-au ales cu punctul defensiv bonus.