Reprize diferite, victorie clară

Tagged: , , , , , ,

Published on noiembrie 28, 2015 with No Comments

uta pancot

Două reprize diametral opuse a oferit UTA în partida de azi cu Olimpia Satu Mare, contând pentru etapa a XVII-a a eșalonului secund.

După o primă parte cenușie, semănând cu vremea de afară, punctată totuși de ocaziile lui Cipri Rus, Strătilă sau Curtuiuș, elevii lui Roli Nagy au arătat o cu totul altă față după pauză. Au dominat clar în fața unei Olimpii în corzi și au marcat nu mai puțin de patru goluri. Primul a venit în min. 52, din lovitură de pedeapsă. Strătilă  a fost faultat în careu, și tot el a executat, pentru 1-0. În min. 61 UTA s-a distanțat la 2-0 după un gol marcat de C. Rus, acesta șutând perfect de la marginea careului de 16 metri. Asta după o fază în care oaspeții au reclamat ofside. În min. 79 UTA a dus scorul la 3-0 prin Copil care a marcat cu un șut sec de la 8 metri. Denis Man a semnat ultima reușită a arădenilor, în min. 89. Hlistei a șutat de la limita careului mare, mingea a fost blocată de Tătaru, ea a ajuns însă la tânărul atacant arădean, care l-a executat pe goal-keeper-ul sătmărenilor, Băican, 4-0. Oaspeții au început de la centrul terenului, și, profitând de euforia utiștilor, au reușit să marcheze golul de onoare prin Bura, 4-1.

În ciuda „sincopei“ de final, a fost cea mai bună repriză secundă a arădenilor din acest sezon, pe care toată lumea ar dori-o repetată la Rm. Vâlcea, duminică, în fața liderului seriei, în ultima etapă programată în acest an calendaristic. Un succes al alb-roșiilor i-ar plasa pe prima poziție a clasamentului, un cadou perfect pentru sărbătorile finalului de an.

UTA: Miron – Polgar, Gligor, Botiș, Burlă (Filaret) – Strătilă (Man), Chindriș, Tănase, Hlistei – C. Rus (Copil), Curtuiuș.

Olimpia: Băican – Muntean, Tătaru, Mureșan, Iuhas, Takacs (Cadăr), Villand, R. Rus, Bura – Faur (Boștină), Bâgiu (Kanalos).

Au arbitrat: Alin Roşu (Timișoara) – la centru, Raul Ghiciulescu (Lugoj) şi Daniel Ciocănea (Sibiu) – asistenţi. Observatori FRF: Tiberiu Gabor – Reghin şi Cornel Corocan – Reşiţa.

Rezultatele etapei: Unirea Tărlungeni – CS Mioveni 0-0, FC Bihor – FC Braşov 2-7, Metalul Reşiţa – FCM Baia Mare 0-2, FC Caransebeş – Şoimii Pâncota 1-2, Chindia Târgovişte – CSM Rm Vâlcea 0-2, UTA – Olimpia Satu Mare 4-1, Gaz Metan Mediaş – Univ Cluj Napoca 1-0.