Remiză frustrantă în fața a doi adversari: Poli și terenul!

Published on noiembrie 13, 2016 with No Comments

uta-cala

Mult așteptatul derby al vestului, disputat azi în fața a peste 1.500 de spectatori, a fost influențat din păcate de mai mulți factori.

Dimensiunea redusă a arenei „Motorul” a făcut ca timișorenilor să le revină doar 90 de bilete. La Arad au sosit aproximativ 250 de fani, dar nici unul dintre ei nu a intrat pe stadion, preferând să cedeze biletele tinerilor fotbaliști de la grupele de copii și juniori, și părinților acestora. Așadar un derby fără galerie timișoreană, suporterii alb-violeți fiind masați pe strada Constituției, acolo unde au închiriat o casă și au folosit-o ca și „cartier general”.

Terenul de joc s-a prezentat sub orice critică, meciul transformându-se, în numeroase momente, într-un duel surd în noroi, cu protagoniștii arătând ca niște eroi din filme de război. O palmă pe obrazul autorităților locale, Aradul fiind, din nou, de râsul întregii suflării fotbalistice românești.

Conform tradiției, confruntarea a fost precedată de incidente între suporterii celor două echipe, care şi-au împărţit pumni și picioare în preajma stadionului din Aradul Nou. În urma intervenției jandarmilor, un fan al UTA-ei, venit se pare din Braşov, a fost lovit în cap cu un baston, și a fost transportat de urgenţă la spital, cu fractură craniană.

Debutul partidei a fost înfrumusețat de spectacolul din tribune, asigurat de spectaculoasa galerie arădeană, care a desfăşurat o coregrafie alb-roşie, la bază cu un banner pe care se putea citi „UTA înseamnă Arad!”. La zece minute de la start, fanii UTA-ei au oferit și un show pirotehnic, centralul Feşnic fiind nevoit să întrerupă jocul pentru câteva minute, datorită terenului acoperit de fumul alb-roșu.

În ciuda eforturilor considerabile ale conducerii clubului, care a apelat, în jurul orei 11.00, chiar şi la un elicopter pentru a mai usca gazonul îmbibat de apă, terenul a rezistat doar un sfert de oră, după care jucătorii celor două echipe au înotat în noroi. Prima repriză a fost una de luptă, cu UTA mai insistentă şi preocupată de construcţie, în vreme ce alb-violeţii au preferat, evident, cartea contraatacului. Golgheterul Adrian Petre și-a încercat primul șansa, dar a şutat în minutul 6, din opt metri, puţin alături. În minutul 22, Chindriş a prins un şut bun de la 14 metri, dar grecul din poarta timişoreană a respins în corner. Poli a replicat prin Constantinescu – blocat in extremis de Miron (min. 37) şi Bădăuţă, cu un şut prins în doi timpi de portarul UTA-ei (min. 40). Pe finalul primei reprize, Telescu, adevărat stâlp al defensivei timişorene, l-a blocat în ultimul moment pe Adi Petre, la marginea careului mic.

La pauză UTA l-a pierdut pe cel mai bun om al său, Strătilă, accidentat, care a fost înlocuit de Copil, dar în ciuda acestei pierderi, presiunea la poarta timișoreană a crescut. Mai întâi, Copil a şutat puţin alături, din lovitură liberă de la 16 metri (min.47), pentru ca peste două minute acelaşi grec, Gkakos, să scoată miraculos, de sub transversală, şutul din vole a lui Petre. Nici Curtuiuş, care a trimis cu capul pe lângă poartă, nu a putut debloca tabela (min.53), pentru ca Adrian Petre să rateze şi el ţinta, tot cu o lovitură de cap (min.59). Scăpată cu bine de forcingul arădean, Poli a mai reuşit să echilibreze jocul, iar Bădăuţă a şutat de la 18 metri, pe lângă poartă (min.68).

Din păcate, în min. 70 Poli a aşternut liniştea pe „Motorul”. În urma unui corner, Constantinescu a prelungit cu capul pentru nou intratul Blănaru, care, scăpat de sub marcajul lui Chindriş, a împins mingea în plasă din şase metri, 0-1. Sărbătorind reușita cu gesturi obscene către galeria arădeană! UTA a depășit rapid șocul şi s-a aruncat în atac, iar în minutul 73 Adi Petre a scos un penalty, după un duel cu Bilia. După proteste vehemente ale oaspeţilor, Chindriş a transformat de la punctul cu var, dar centralul Feşnic a dictat repetarea loviturii de la 11 metri, pentru motivul că Tănase ar fi intrat mai repede în careu. La repetare, Chindriş a şutat telefonat, Gkakos a ghicit colţul, astfel că scorul a rămas 1-0 pentru Poli, iar tribunele încărcate de frustrare și tristețe. UTA părea să se îndrepte spre o nemeritată înfrângere. A venit însă minutul 88, atunci când Andor a primit o minge la 20 de metri, lateral dreapta, a şutat excelent, cu efect, mingea lovind bara şi intrând în poarta până atunci inspiratului Gkakos, 1-1! Din păcate alb-roșii nu au mai avut forța de a întoarce tabela, egalitatea părând să nemulțumească la final ambele tabere.

UTA nu și-a putut învinge marea rivală, dar a salvat un punct, ce poate conta în lunga bătălie a promovării. Rămâne regretul că pe un teren normal, ostilitățile s-ar fi desfășurat pe cu totul alte coordonate. Lucru simțit și de tribună, care după ce și-a aplaudat favoriții, a trimis câteva scandări cu adresă, destinate edilului șef Gheorghe Falcă.

Au evoluat:

UTA: Miron – Polgar (60 David), Filaret, Gligor, Burlă – Strătilă (46 Copil), Chindriș, Tănase (83 Covaci), Andor – Petre, Curtuiuș.

ASU Poli: Gkakos – Motreanu, Bilia, Telescu, Taub – Stancu – Birău (87 Stefanovici), Mărgărit (46 Teuţ), Constantinescu, Ghinescu (65 Blănaru) – Bădăuţă.

No Comments

Comments for Remiză frustrantă în fața a doi adversari: Poli și terenul! are now closed.