La a treia victorie, după o repriză secundă bună

Written by admin. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on noiembrie 06, 2016 with No Comments

uta

UTA a obţinut azi a treia victorie consecutivă, scor final 3-2 (0-1), depășind pe teren propriu Academica Clinceni, într-o partidă contând pentru etapa a 15-a a eșalonului secund.

Pe un teren sub orice critică, presărat cu bălți și noroi, arădenii au evoluat foarte slab în prima repriză, lucru reflectat și pe tabela de marcaj. Unica reușită a primelor 45 de minute a aparținut oaspeților, care au marcat prin Predescu, în minutul 29, cu un şut din opt metri. UTA a fost aproape de egalare, chiar înainte cu două minute înainte de pauză, dar Curtuiuş, rămas singur cu portarul  oaspeților, a tras pe lângă din marginea careului mare.

În ciuda terenului tot mai greu, UTA a oferit o altă prestație în repriza secundă, preluând aproape în totalitate inițiativa. Adrian Petre a confirmat perioada bună prin care trece, trecându-şi în cont o “dublă”. Mai întâi, în minutul 49, bine angajat în adâncime, atacantul UTA-ei a înscris printre picioarele lui Matache, cu un şut din centrul careului. Iar în minutul 72 a speculat o pasă la portar, și cu ajutorul noroiului, i-a luat faţa aceluiaşi Matache, executându-l cu o scăriţă din aproximativ 12 metri. Încurajată de spectatori, UTA a mai lovit o dată prin nou intratul Andor, mijlocaşul arădenilor marcând în minutul 78, cu un şut din 16 metri. Clinceniul a forţat pe final, și-a trecut în cont câteva ocazii, printre care și o bară, dar nu a mai avut decât forța de a reduce din handicap, prin Coman, care a înscris în minutul 89 cu capul, peste Miron.

Scor final 3-2 şi UTA așteaptă cu încredere derby-ul vestului, cu ASU Poli, programat duminică, 13 noiembrie, de la ora 14.00, pe același stadion.

Laurenţiu Roşu a folosit formula: Miron – Polgar, Manea (32 Filaret), Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș (60 Andor), Tănase, Copil (71 Jorza) – Ad.Petre, Curtuiuș.