Filmul „Harold și creionul fermecat“, în grădina de vară de la cinematograful din Grădiște

Written by coita dan. Posted in Divertisment

Tagged: ,

Published on august 05, 2025 with No Comments

Filmul „Harold și creionul fermecat“, cea mai nouă producție semnată de Carlos Saldanha (cunoscut pentru seriile animate Ice Age și Rio), este o odă adusă imaginației.

Filmul, dublat în limba română, va fi proiectat în grădina de vară de la cinematograful din Grădiște, vineri, 8 august 2025.

PROGRAM:

Ora 21.00 – Jocuri muzicale interactive

Ora 21.30 – Proiecția filmului „Harold și creionul fermecat“

Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

Pornind de la cartea de copii scrisă de Crockett Johnson în 1955, cuplul de scenariști David Guion și Michael Handelman au readus la viață o poveste veche de aproape 70 de ani.

Filmul spune povestea lui Harold, care poate să construiască obiecte din nimic, ca prin magie. Doar că bagheta lui este un simplu creion cerat mov.

Pe măsură ce Harold crește, lumea din jurul său devine mai plină și mai complexă, însă același proces se întâmplă și in interiorul lui. Începe să își pună întrebări existențiale clasice: De ce trăiesc? Cine m-a creat? Edenul în care și-a petrecut toată viața nu mai e de ajuns și, în lipsa unor răspunsuri de la vocea omniscientă, eroul își desenează o ieșire spre lumea reală.

Vizionarea acestui film este o ocazie excelentă pentru familii să petreacă timp împreună, să se bucure de o poveste frumoasă și să redescopere magia copilăriei.

Evenimentele de la Cinematograful din Grădiște sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

 

No Comments

There are currently no comments on Filmul „Harold și creionul fermecat“, în grădina de vară de la cinematograful din Grădiște. Perhaps you would like to add one of your own?

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.