Fără “vână” în faţa vâlcenilor

Published on septembrie 26, 2015 with No Comments

uta 1

UTA şi-a dorit mult să repete azi, şi în campionat, în faţa celor de la CSM Rm. Vâlcea, jocul foarte bun din Cupa României, dar, din păcate, lucrurile nu au stat aşa.

Elevii lui Roli Nagy au trebuit să se mulţumească cu un rezultat de egalitate, 1-1 (1-0), plătind tribut previzibilei lipse de prospeţime fizică. Dar şi evoluţiei slabe a unor piese de bază conjugată cu prestaţia palidă a tinerilor jucători, pentru care eşalonul secund pare încă o pălărie prea mare.

Debutul a fost destul de calm, doar devierea lui C. Rus, din min. 10, respinsă din apropierea porţii de Tomozei, dezmorţindu-i pe cei aproape 800 de spectatori din tribune. UTA a deschis scorul în min. 25, atunci când C. Rus a primit o minge în careu, i-a fentat cu un lob inteligent pe fundaşii Stoica şi Pârvulescu, a ajuns faţă în faţă cu Fildan, pe care l-a executat cu un şut neiertător, 1-0. Vâlcenii au replicat prin Staicu, care nu a putut prelua în faţa careului mic, şi Pârvulescu, blocat de Miron. Nimic altceva de consemnat până la pauză.

Repriza secundă a fost ceva mai animată, Strătilă (min. 55) şi Curtuiuş (min. 58) nu au reuşit desprinderea, din apropierea porţii, iar oaspeţii au răspuns sprin Staicu, dar acesta a tras pe lângă, de la marginea careului mic.

UTA, mulţumită de rezultat, nu a mai încercat nimic, schimbările din tabăra alb roşie nu au adus plusul necesar, iar vâlcenii, cu un Firţulescu, rapid şi tehnic, periculos la fiecare şarjă, au simţit apatia gazdelor. Iar în min. 73 a venit egalarea, atunci când Staicu, inexistent până atunci, a primit o minge lungă în careu, a preluat, l-a depăşit pe Miron, şi a şutat la colţul lung, 1-1.

Arădenii s-au trezit, s-au aruncat în atac, iar Szekely a ratat o şansă uriaşă, în min. 83, şutând în plasa laterală, după ce portarul Fildan a scăpat mingea din mână. Nici Curtuiuş, nu s-a dovedit mai norocos, şutul său fiind respins de pe linia porţii, în prelungiri, de O. Vasile. Iar la ultima fază a meciului, după un corner, oaspeţii puteau da lovitura, dar Pârvulescu a trimis peste poartă, de la doar şase metri.

Au evoluat:

UTA: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Copil, Chindriș, Jorza (min. 79 – Szekely), Hlistei (min. 54 – Strătilă) – C. Rus (min. 72 – Man), Curtuiuș.

CSM Rm. Vâlcea: Fildan – Cucui (min. 46 – Luduşan), Tomozei, Dumitraș, Stoica – O. Vasile, Pârvulescu, Piscanu, Firțulescu – Georgescu (min. 46 – B. Geantă), Staicu (min. 76 – Voinea).

Arbitri: M. Omuț (Oradea) – la centru, A. Mărginean (Bistriţa) și G. Bălan (Piteşti) – asistenți. Obs. FRF: D. Monea (Aiud) și G. Stoicovici (Timişoara).