Dorin Mărgărint a devenit vicecampion european

Written by admin. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on iunie 25, 2013 with No Comments

Recent oraşul elveţian Lucerna a găzduit Campionatul European de karate kyokushin, întrecere la tartul căreia s-au aliniat sportivi din 25 de ţări. Printre ei s-a aflat şi Dorin Mărgărint, legitimat la CS Combat Team Arad, care după un parcurs de excepţie a devenit vicecampion european la categoria +90 de kilograme.

“Sunt mulţumit de rezultat, mai ales că nivelul competiţiei a fost foarte ridicat, fiind prezenţi cei mai buni sportivi din Europa. La categoria mea au participat 17 sportivi, iar ritmul a fost obositor. Toate meciurile au fost foarte grele, campion european este un lituanian”, a declarat Mărgărint

Sportivul arădean, în vârstă de 34 de ani, este de trei ori medaliat la Europene, de patru ori s-a clasat pe cinci, iar la Mondialul de anul trecut, de la Tokyo, a intrat între primii 30 de sportivi din lume. O altă competiţie importantă în acest an este Campionatul European fără limită de categorie, care se va desfăşura laOradea