A fost un spectacol pe cinste. Campionatul Naţional de Tăiat Lemne (FOTO)

Written by admin. Posted in Sport

Published on august 17, 2014 with No Comments

Oraşul arădean Pecica a fost în premieră gazda Campionatului Naţional al Tăietorilor de lemne, STIHL Timbersports. La starul competiţiei s–au  aliniat cei mai buni opt atleţi antrenaţi la cluburile din Arad, Bihor, şi Cluj. Pe scena din Parcul Sfânta Treime, amenajată la standarde internaţionale de securitate, şi-au arătat măiestria;  Ioan Nyamcsuk şi Ionel Marniţa componenţi ai clubului CS Timbersport  West Arad, Costel Pleş legitimat la CS Huedin-Cluj, Nagy Botond, Dan Petrescu, Nagy Csongor, Carol Palfi şi Cristian Marina de la GV Team Săcueni

Campionul Național de anul acesta a fost desemnat Nagy Csongor, acesta va reprezenta la individual România la Campionatul Mondial Stihl Timbersports din aceasta toamnă, competiţie ce se va desfăşura în din Austria. Pe treapta a doua a podiumului a urcat arădeanul Ioan Nyamcsuk, locul trei fiind ocupa de Nagy Botond.

A fost un spectacol pe cinste de care s-au bucurat cei peste 500 de spectatori care au savurat din plin probele aprig disputate de cei opt concurenţi. Acestea au fost: tăierea cu joagarul, tăierea pe orizontală, tăierea cu motoferastraul STIHL MS660, tăierea pe verticală şi tăierea la înălţime. În afara concursului a avut  loc un show demonstrativ de tăiere cu aşa-numitul “Hot saw”, un super motoferăstrău care are puterea unui autovehicul si este manevrat de un singur om. Cu 60 de cai putere şi o viteză a lanţului de 240 km/h, super motoferastraul a tăiat trei felii dintr-un buştean gros de 50 cm, în mai putin de 8 secunde.

Susţinătorii competiţiei de anul acesta au fost: Stihl România, SC Gamanor SRL Arad, reprezentat de ec. Aurel Ionescu şi Primăria oraşului Pecica.

Evenimentul a făcut parte din serbarea anuală “Praznicul de pită nouă”

[nggallery id=203]

[nggallery id=204]

Comments for A fost un spectacol pe cinste. Campionatul Naţional de Tăiat Lemne (FOTO) are now closed.