Written by florin coita. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on septembrie 20, 2016 with No Comments

uta

UTA a reuşit o victorie muncită la Sînmartin, în primul meci al etapei a VIII-a din Liga a II-a, reuşind să se impună la limită, scor 1-0 (0-0), în faţa celor de la Luceafărul Oradea, Asta la capătul unui meci echilibrat, în care arădenii au speculat perfect una din puţinele faze de poartă periculoase, reuşind golul de trei puncte prin, din nou, “letalul” Adrian Petre.

Prima parte a întâlnirii din apropierea Băilor Felix a fost una modestă, cu un joc de uzură, ambele grupări fiind datoare la faza de constructive. De aici şi lipsa fazelor de poartă, mingea fiind mai mult “bubuită” între cele două careuri.

Jocul a crescut în calitate după pauză, iar Luceafărul putea deschide scorul la doar două minute de la reluare, atunci când Păcurar a reluat puţin alături din şapte metri. Cei care aveau să modifice tabela au fost însă arădenii, în minutul 57. David a executat un aut lung în careu, Andor a reluat pe spate, cu capul, iar Adrian Petre, de la marginea careului mic, i-a “luat faţa” unui fundaş advers şi a înscris la colţul scurt. UTA putea să se desprindă decisive în minutul 70, dar şutul lui Copil, de la marginea careului mare, a fost deviat salvator în corner de Pap. Arădenii au trăit periculos pe final, gazdele având două mari ocazii de a egala. Prima oară în minutul 83, atunci când pe un contraatac, Balla a şutat de la marginea careului mare puţin alături, pentru ca peste alte trei minute acelaşi jucător al gazdelor să şuteze de la 20 de metri pe lângă poartă.

În prelungiri, Curtuiuş a irosit o nouă şansă, şutând prea slab, după ce l-a depăşit pe Pap, Ilie reuşind să respingă mingea din faţa porţii.

Chiar dacă evoluţia arădenilor nu a fost una foarte reuşită, importante rămân cele trei puncte, care o propulsează pe UTA, înaintea disputării celorlaltor meciuri ale intermediarei, pe poziţia secundă a clasamentului. Sâmbătă, formaţia pregătită de Roli Nagy primeşte vizita celor de la CS Afumaţi.

UTA a evoluat la Sînmartin în formula: Miron – David, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (76 Covaci), Chindriş, Tănase, Andor (60 Copil) – Ad.Petre (88 Jorza), Curtuiuş.

Comments for Victorie muncită lângă… Băile Felix are now closed.