Victorie cu chinezii de la Dalian Yifang

Published on februarie 11, 2017 with No Comments

uta_dalian_17_of_18

La finalul stagiului de pregătire din Spania, UTA a disputat un meci de pregătire în compania grupării chineze de ligă secundă, Dalian Yifang, în față căreia s-a impus cu 1-0 (0-0).

Considerându-l un test important, Laurențiu Roșu nu a mai apelat la formule inedite de joc, preferând să trimită în teren un „unsprezece” cât mai apropiat de ceea ce vom vedea în meciurile oficiale

Alb-roșii au dominat în prima repriză, chiar dacă mari ocazii de gol au apărut la ambele porți. În min. 36, Curtuiuș a primit o minge de la Ad. Petre, a trecut de doi adversari, a fost blocat, mingea i-a revenit, a șutat puternic, dar portarul chinez a avut o intervenție salvatoare. Cu un minut înainte de pauză, un jucător chinez a reușit să-l  lobeze pe Miron, dar mingea s-a dus peste poartă.

După pauză UTA și-a mai trecut în cont două ocazii, prin Curtuiuș și Copil, iar Muntean a ratat incredibil, doar cu portarul chinez în față, șutând în acesta, din marginea careului mic. Tabela s-a modificat, în favoarea arădenilor, în min. 60. Atunci când Curtuiuș a deviat o minge cu capul pentru Ad. Petre, acesta a driblat  portarul, a ieșit în unghi închis, dar a reușit să trimită mingea în plasă, de la aproximativ șapte-opt metri, 1-0. Un cadou perfect pentru talentatul atacant, care a împlinit azi 19 ani!

După gol, chinezii au ieșit mai mult la joc, au și avut două ocazii destul de bune de a egala, dar nu au reușit să marcheze. Nici UTA nu a mai pus în real pericol poarta adversă, preferând cartea prudenței, iar pe fondul unui final echilibrat, tabela nu s-a mai modificat.

UTA a evoluat în formula: Miron – David (Burlă), Manea (Adili), Gligor (Copaci), Filaret – Strătilă (Costin), Chindriș (Tănase), Jorza (Copil), Muntean (Polgar) – Curtuiuș, Ad. Petre (Stahl).

”Am întâlnit o echipă de liga a doua din China, ei sunt în aceeași situație ca noi, în stadiu de pregătire. Nu a fost diferență foarte mare la nivelul pregătirii. Am avut momente foarte bune în joc, în care ne-am creat ocazii destul de bune și puteam înscrie mai mult decât un gol. Am avut de suferit în unele momente pe faza defensivă, au avut și ei două ocazii clare dar am trecut cu bine peste ele. Rezultatul e unul pozitiv și cel mai mult mă bucură jocul. A fost unul din meciurile cele mai bune. Am reușit să recuperăm multe mingi în terenul advers și ne-am creat ocazii foarte bune de a înscrie, dar uneori nu am fost atenți la ultima pasă” a declarat Laurențiu Roșu la finalul partidei.

Comments for Victorie cu chinezii de la Dalian Yifang are now closed.