UTA se impune în Cupa României

Published on august 25, 2015 with No Comments

uta

Startul sezonului oficial a fost de bun augur pentru UTA, alb-roșii impunându-se la Lugoj, în Cupa României, contra echipei locale, CSM.

A fost 2-1 (1-1) la final pentru elevii lui Roli Nagy, la capătul unui meci deloc ușor, în fața unei grupări locale ambițioasă și motivate.

UTA a deschis scorul în min 12, la prima acțiune periculoasă. Strătilă a șutat în blocaj, mingea a ajuns la Hlistei, acesta a trimis spre poartă, portarul Rusu a respins miraculos, până la Curtuiuș, care a șutat imparabil, din mijlocul careului mare.

Arădenii au mai avut câteva ocazii de a marca, dar golul a căzut la poarta lui Anca Trip, în min. 32. La prima acțiune mai periculoasă a gazdelor în careul arădean, Precupanu a încercat să trimită mingea pe lângă Polgar, însă acesta a agățat-o cu mâna și s-a dictat penalty. Din lovitura de pedeapsă Vlădia a șutat imparabil sub bară pentru 1 – 1, scor cu care s-a și intrat la vestiare.

Repriza a doua a fost una cu ocazii la ambele porți, cu mențiunea că UTA nu a reușit să profite de superioritatea numerică, după eliminarea, în min. 48, a lui Mânecan pentru al doilea galben. Deznodământul partidei a avut loc în ultimul minut de prelungiri, 90+4, după o nouă eliminare în tabăra gazdă. Ardelean a văzut al doilea galben, după un fault din spate asupra lui Strătilă. La capătul loviturii libere rezultate, portarul Rusu a aterizat pe Curtuiuș și s-a dictat penalty. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de către Szekely, care a pecetlui scorul final, 1 – 2.

Finalul a fost încins, iar după ultimul fluier gazdele l-au asaltat pe arbitrul Aurel  Vărzan, acuzat că a inventat lovitura de pedeapsă. Suporterii lugojenii și-au manifestat și ei furia, luând la șuturi tunelul de acces, sub o ploaie de înjurături. Important rămâne însă rezultatul final, care consfințește calificarea „Bătrânei Doamne“ în următoarea fază a competiției KO.

Au evoluat:

CSM Lugoj: Rusu – Miculescu, Loga, Buliga, Mânecan, Ardelean – Precupanu, Vlădia, Poiană, Dobricean – Stoichescu.

UTA: Anca Trip – Polgar (Vlad), Botiș, Manea, Filaret – Strătilă, Chindriș, Jorza (Szekely), Hlistei (C. Rus) – Man (Sorian) – Curtuiuș.

A arbitrat Aurel Vărzan (Oţelul Roşu) asistat de Gabriel Saraol (Deva) şi Claudiu Doarvas (Mintia – Hunedoara).