UTA învinge Minerul Mehedinţi după trei etape fără victorie

Written by admin. Posted in Sport

Published on octombrie 11, 2014 with No Comments

Au trecut trei etape fără victorie pentru UTA. Chiar dacă afară au fost 26 de grade Celsius se pare că jucătorii alb-roşii au reuşit să spargă gheaţa.

Elevii pregătiţi de Roland Nagy au obţinut o victorie fără probleme, în faţa unei echipe fără pretenţii, Minerul Mehedinţi., scor 3-0.

În minutul 32, arădenii reuşesc deschiderea scorului prin Ciprian Rus care din opt metri îl învinge pe veeranul Nedelcea, cu un şut sub bară. După binemeritata pauză, Chindriş reuşeşte să-l deschidă perfect pe Hlistei care driblează câţiva adversary şi trimite balonul în colţul lung al porţii celor de la Minerul.Era minutul 49.

UTA a reuşit o dominare absolută pe oată durata partied, iar în final Bulza închide tabela la 3-0. A fost un meci de moral, un meci contra unei echipe aflată în colaps financiar, care din minutul 69 a evoluat în zece oameni, lotul deplasat la Arad fiind format din doar 13 jucători. Nu putem să nu remarcăm evoluţia noii achiziţii Sorin Strătilă, care a făcut clar diferenţa la unele faze ale meciului.

Cu lacrimi în ochi, directorul spotriv al mehedinţenilor, Gheorghe Doinea a mai avut puterea să-şi plângă necazurile:

„Am promovat numai și numai din ambiția a doi-trei oameni de la noi, am găsit susținere din partea primăriei, consiliului județean Severin și a întreprinderii miniere, dar susținerea nu ne permite să facem performanță. Nu știu de ce va întâmpla de luni încolo. Aș fi vrut să încep cu ce am auzit la începutul meciului la stația de amplificare, la UTA s-au mai alăturat încă 3 firme. La noi una ar fi suficientă… Despre joc, felicit echipa gazdă, am avut acea bară la început, dar se pare că nici capacitatea fizică nu e cea necesară. Îmi place atmosfera de aici, am mai fost când jucau Motorul și ACU, totul arată foarte bine”, a declarat Gheorghe Doinea.

De cealaltă parte Roland Nagy nu este pe deplin mulţumit, dar cu răbdare acesta crede că totul poate intra în normalitate;

„Ne-a interesat să ne recâștigăm încrederea, s-a văzut din debutul meciului. N-a intrat mingea din primele ocazii, au avut și ei acel șut în bară, dar până la urmă lucrurile au intrat în normalitate, nu s-a pus problema învingătoarei. După şase meciuri  nu pot să mă declar foarte mulțumit, am spus că e nevoie de răbdare până la un joc dezinvolt. Ne agățăm de fiecare joc. Vine Lugoj, echipă tânără, de două ori a câștigat în ultimele minute, e clar o echipă care „trăiește” și e flămândă de afirmare. Va trebui să fim atenți, meciul de azi e deja istorie, sper să avem moral și să ne agățăm de primele locuri”, a declarat  Roland Nagy.

UTA: Bodea, Voicu, Botiș, Suslak, Filaret, Strătilă (Prună), Chindriș, Copil (Vlad), Hlistei, Rus (Bulza), Ousmane (Leucuţa).

Minerul: Nedelcea – Marinaș, Petrache, Merluță, Iordache, Aldea, Cioabă, Ștefan, Lupu, (Țuncu) Manda, Porcescu, Lascu

Comments for UTA învinge Minerul Mehedinţi după trei etape fără victorie are now closed.