Arbitrii din Arad şi Bekes s-au întrecut la Satu Nou

Published on ianuarie 28, 2014 with No Comments

Recent, la iniţiativa conducerii Comisiei Judeţene a Arbitrilor Arad, a avut loc un disputat turneu de minifotbal, la care au fost invitaţi colaboratorii şi prietenii comisiei similare a judeţului vecin Bekes, din Ungaria.

Competiţia, denumită „Turneul Prieteniei”, s-a disputat în cocheta sală de sport a localităţii, aliniind la start patru echipe, câte două din partea fiecărei comisii de arbitri: Arad I, Arad II, respectiv Bekescsaba I şi Bekescsaba II.

Meciurile s-au jucat în sistem eliminatoriu, prin tragere la sorţi disputându-se următoarele jocuri:

•        Arad I – Bekescsaba I 4 -1 (Nicoraş, Hărduţ, Mako S., Pîslaru)

•        Arad II – Bekescsaba II 1 – 7 (Olariu)

Echipele câştigătoare la capătul celor două reprize a câte 20 minute şi-au disputat finala, iar pierzătoarele au jucat în cadrul finalei mici:

•        finala mică: Arad II – Bekescsaba I 4 – 5 (3 goluri Olariu, Mako A.)

•        finala: Arad I – Bekescsaba II 0 – 0 (3 – 2, după lovituri de departajare, transformate de Herţeg, Bogdan şi Nicoraş)

Ca şi la turneul organizat de colaboratorii noştri maghiari în luna decembrie a anului trecut, „Memorialul Kokavecz Andras”, echipa fanion a arbitrilor arădeni, condusă de pe margine de „neobositul“ Doru Herţeg, formată din: Aniculăesei şi Căşuţ – portari, Hărduţ, Bogdan, Herţeg jr., Nicoraş, Pîslaru, Cojocariu S., Mako S., a reuşit să se impună.

Echipa a doua a Aradului, creată special pentru această competiţie şi pentru a da ocazia unor membrii cu „greutate” ai comisiei să facă o bine meritată mişcare, şi să probeze că nu au uitat să practice sportul rege în calitate de jucători, a fost formată din: Cojocariu D. sr., Cojocariu D. – portari, Tripa, Herţeg sr., Apătean, Dumitru, Cristea, Iacob, Coroban, Mako A., Olariu.

Au supervizat de pe margine, în echipament „casual sportiv”, au evoluat foarte bine Tănăsescu şi Mocanu, care au întregit delegaţia. Arbitrii turneului, care au participat cu succes împreună cu delegaţiile celor două comisii de arbitri prietene (şi) la o meritată şi bine organizată „repriză a III-a“, au fost: Arsa, Ciurescu şi Ardelean I.

Un eveniment realizat cu concursul a doi oameni deosebiţi, Tiberiu Hasz, primar al localităţii Satu Nou, şi Andras Mako.

Comments for Arbitrii din Arad şi Bekes s-au întrecut la Satu Nou are now closed.