UTA şi-a adjudecat Cupa României în Liga Elitelor Under 19

Written by florin coita. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , ,

Published on mai 24, 2016 with No Comments

uta_cupa_romaniei

Performanţă remarcabilă pentru tinerii fotbalişti ai UTA-ei, pregătiţi de Dan Stupar şi Adi Ungur, care au reuşit să câştige Cupa României în Liga Elitelor Under 19, după ce au trecut de timişorenii de la Poli, scor 3-2

În partida disputată la Deva, scorul a fost deschis rapid de arădeni, prin Denis Man, însă la pauză a fost 1-1, după ce Velcotă a egalat cu o execuţie de excepţie, şut senzaţional de la vreo 25 de metri, direct în vinclu.

În repriza secundă a ieşit la rampă Ad. Petre, care a marcat două goluri într-un interval de doar câteva minute, după acţiuni personale, ducând scorul la 3-1.

Poli a redus din handicap din penalty, cu zece minute înainte de final, dar nu a mai avut forţa să egaleze, utiştii evoluând foarte bine tactic, nepermiţând adversarilor să se apropie periculos de poartă.

În uralele galeriei, în mijlocul căreia au fost prezenţi Aleandru Meszar, Decebal Grădinariu şi consilierul local Ovidiu Moşneag, utiştii au primit trofeul din mâna lui Răzvan Burleanu, preşedintele Federaţiei Române de Fotbal. Care i-a avut alături în tribună pe Miodrag Belodedici, Jean Vlădoiu, Aurică Ţicleanu, Marcel Puşcaş sau Gheorghe Cornea, fost golgeter al echipei Strungul Arad.

Trebuie remarcat că UTA a luat toată “frişca de pe tort”, cel mai bun portar fiind desemnat Sebastian Mara, iar cel mai tehnic jucător, Denis Man.

”Suntem fericiți, am intrat în posesia unui trofeu, un trofeu pe care copiii îl adaugă în CV-ul lor, un trofeu care poposește în vitrina clubului. Suntem foarte fericiți, mă bucur pentru acești copii care au înțeles și s-au mobilizat fantastic la toate etapele din Cupei României, au crescut de la meci la meci. Cred că am reușit să facem destul de multă lume fericită” a declarat Dan Stupar.

”Raportul ocaziilor a fost clar în favoarea noastră, dar de multe ori, cum demonstrează fotbalul, am trăit periculos. În campionat acestă echipă ne-a învins de două ori. Mă bucur că am controlat în mare parte jocul, că am reușit să ne concentrăm până la final și să obținem această frumoasă victorie. Îi felicităm pe toți care au crezut în noi și care au venit alături de noi. Ne bucurăm că i-am făcut fericiți și că am adus cinste și onoare clubului arădean” a concluzionat Stupar.

UTA a trecut şi prin momente grele în această partidă, unul din jucătorii importanţi, Amir Jorza accidentându-se în min. 27, fiind transportat la spital cu ambulanţa. A fost vorba, până la urmă, de o comoţie uşoară, iar tânărul jucător al UTA-ei a revenit acasă fără a avea mari probleme de sănătate.

Iată eroii acestei frumoase performanţe: Mara – Iova, Iuga, Petrache, Aldan – Jorza (Pop), Tănase – Costin, Man (Lazăr), Covaci (Sava) – Ad. Petre (Moza).

Comments for UTA şi-a adjudecat Cupa României în Liga Elitelor Under 19 are now closed.