Written by admin. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on septembrie 06, 2015 with No Comments

uta

UTA a evoluat azi la Cluj, pe o arenă de nivel international, împotriva unei echipe de tradiţie, Universitatea, şi în faţa a peste 3.000 de spectatori, peste o sută arădeni. Toate ingedientele unei dispute interesante, în etapa a doua a ligii secunde.

Iar cei din teren au onorat, în mare parte, aşteptările, oferind o partidă atractivă, cu ocazii la ambele porţi, concretizate însă doar o singură dată, de Manea, care graţie reuşitei sale, a adus alb-roşiilor toate cele trei puncte.

Impulsionaţi de o frumoasă galerie, tinerii fotbalişti clujeni au început avântat, Patric Popescu fiind aproape de gol în chiar min. 4. Însă peste doar trei minute, la un corner, bine executat de Strătilă, Manea s-a desprins din marcaj şi a înscris cu capul, 0-1.

Gazdele au încercat să se apropie periculos de poarta lui Anca Trip, dar au păcătuit prin precipitare. Iar ocaziile cele mai mari au aparţinut UTA-ei, dar portarul clujenilor s-a remarcat la o dublă ocazie arădeană, când i-a blocat pe rând pe Curtuiuş şi Hlistei, în min. 21. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic notabil în teren, dar spectacolul nu a lipsit în tribune, graţie celor două galerii.

Clujenii au avut iniţiativa în partea secundă şi puteau egala imediat după pauză, dar fundaşul Cordoş, ajuns nemarcat în careul mic, a trimis pe lângă poartă după lovitura liberă a lui Calcan, în min. 55. UTA a ripostat prin Ciprian Rus, cu o fază aproape similară, în min. 58, dar acesta nu a găsit cadrul porţii  de la doar câţiva metri.

Finalul a găsit Universitatea atacând cu toate liniile, dar cu aceeaşi precipitare la finalizare. Iar UTA, graţie plusului de experienţă, a ştiut să gestioneze în siguranţă finalul, apropiindu-şi victoria pe Someş.

„U” Cluj: Niczuly – Dulap, Mutu, Cordoș, Coc, Boboc (Tarcea), Cândea, Popescu, Calcan, Schieb (Butean), Ursu (Grecu).

UTA: Anca Trip – Polgar, Manea, Botiș, Burlă, Strătilă, Jorza, Chindriș, Hlistei (C. Rus), Curtuiuș (Sorian), Szekely (Ad. Petre).

Arbitri: M. Omuț (Oradea) – la centru, I. Ciocănea (Sibiu) și O. Timar (Marghita) – asistenți. Observatori FRF: A. Kanyaro (Tg. Mureș) și I. Negloescu (Târgoviște).