UTA se impune clar sub Turnul Chindiei!

Published on noiembrie 27, 2016 with No Comments

uta

UTA a reușit azi o reconfortantă victorie în deplasarea de la Târgovişte, 3-0 (1-0) cu Chindia, o contracandidată anunțată în lupta pentru promovare.

Beneficiind și de arbitrajul centralului Robert Avram, penibil în primul sfert de oră, gazdele au presat cu insistență, Cherchez, de două ori, și Vătavu au fost aproape de gol, dar Miron s-a dovedit într-o zi mai mult decât fastă, iar șansa a fost cu UTA.

La prima apariţie periculoasă în jumătatea adversă, în minutul 19, arădenii au obținut un corner. A executat bine Burlă, iar Curtuiuş a reluat cu capul, din şase metri, în dreapta poartarului Chindiei, Meilă, 1-0. După gol, gazdele au forțat în continuare în atac, acelaşi Cherchez fiind blocat in extremis de Miron, în minutul 27. Însă UTA a știut să folosească perfect arma contraatacului, iar cu doar două minute înainte de pauză Andor a finalizat o pasă filtrantă primită de la Tănase, pentru 2-0. Finalul de repriză a fost unul încins, Strătilă şi Martac fiind avertizaţi după o busculadă.

Reluarea a fost de bun augur pentru UTA. Adrian Petre a scos un penalty în minutul 52, după un fault clar comis în careu de Vătavu. Golgheterul UTA-ei a transformat cu sânge rece lovitura de pedeapsă, 3-0, iar scorul lua proporții la care nici cei mai optimiști suporteri ai „Bătrânei Doamne” nu sperau. Conștienți că nu mai au ce pierde, jucătorii Chindiei s-au aruncat în atac, dar Pătru, Honciu şi Neguţ nu l-au putut „dovedi” pe Miron, aflat într-o formă de excepție. Curtuiuş și Andor au trecut pe lângă majorarea scorului, arădenii au gestionat perfect finalul de meci, pentru o victorie care o menține pe UTA în grupul aspirantelor la promovare.

UTA a evoluat în ultima etpă a turului în formula: Miron – Polgar, Gligor, Filaret (55 Manea), Burlă – Strătilă (60 Copil), Chindriș, Tănase, Andor – Curtuiuș, Petre (78 Costin).

Comments for UTA se impune clar sub Turnul Chindiei! are now closed.