UTA, lumini și umbre pe malul Dunării!

Tagged: , , , , ,

Published on iulie 15, 2023 with No Comments

UTA a debutat în noul sezon al Superligii cu un egal, 1-1, obținut în deplasare, la Galați, cu nou revenita în primul eșalon, Oțelul.

Toată suflarea alb-roșie aștepta curioasă prestația elevilor lui Mircea Rednic, în condițiile în care, în pauza competițională, au plecat 17 jucători și au sosit alți 11. Din păcate, evoluția celor trimiși în teren, cu câteva excepții, nu a fost una care, deocamdată, să convingă.

Alb-roșii au început bine, cu câteva șarje curajoase în apropierea careului lui Stoian, goal-keeper-ul gazdelor. Prima mare ocazie a partidei a venit în minutul 2, atunci când Fabry a trimis mingea în bară, aproape de vinclul stâng al porții gălățene după o lovitură liberă obținută de Cooper. UTA a părut echipa mai solidă, mai experimentată, și a controlat jocul în cea mai mare parte a primei reprize, dar fără a-și crea mari ocazii. Cooper a avut șansa de a deschide scorul, după o cursă și o pasă foarte bună a lui Rareș Pop, dar a trimis „în plopi” dintr-o poziție excelentă. Oțelul a replicat prin câteva șuturi de la distanță, pradă ușoară pentru Iacob.

Prelungirile primei părți au adus însă execuția de excepție a aceluiași Rareș Pop. Șut de la aproximativ 25 de metri la vinclu, după ce l-a depășit scurt pe ex-utistul Ursu, 1-0. Gol venit perfect, iar UTA intra la pauză cu avantaj pe tabelă și speranțe într-un debut fericit de campionat.

Din păcate, repriza secundă se va derula după un scenariu total diferit. Trupa lui Dorinel Munteanu a venit cu un plus de motivație, practic s-a descătușat, a împins jocul spre poarta lui Iacob, și a devenit tot mai periculoasă. După câteva faze fierbinți în apropierea porții proprii, defensiva arădeană a cedat. În minutul 63, Cisotti l-a găsit în careu pe Alexandru Pop, acesta a profitat de marcajul larg al lui Aly Abeid și a șutat puternic, din unghi, sub bară pentru 1-1.

După gol, UTA a echilibrat partida, dar fără ocazii notabile la poarta lui Stoian. Glonțul le-a mai trecut pe lângă ureche arădenilor și în minutul 77. Nou intratul Isac a făcut un henț inexplicabil în careu și Chivulete a dictat fără ezitare penalty. Cisotti, cel mai activ jucător al Oțelului alături de Bodișteanu, a executat lovitura de pedeapsă, dar șutul său a fost pe mijlocul porții și a fost respins cu piciorul stâng de Iacob! Șansa a fost de această data cu UTA!

Oțelul se putea impune în finalul partidei, dar Cîrjan a ratat o ocazie imensă în minutul 88. Scăpat singur cu Iacob, jucătorul Oțelului a tras mult peste poartă din mijlocul careului! Din nou șansă pentru tabăra alb roșie!

Tabela a rămas neschimbată până la final, 1-1, un punct pentru UTA, obținut cu șansă, însă după o prestație care ridică multe semne de întrebare. Pe fondul valorii individuale a jucătorilor, care pare una decentă, este clar că Mircea Rednic mai are mult de lucru, atât la omogenizare cât și la capitolul pregătirii fizice. Suntem însă doar la început, așadar marșăm pe cartea optimismului.

Au evoluat:

Oțelul: Stoian – Rus, A. Lopez, Yabre, Zhelev – Cisotti, Neagu (80 Zivulic), Teles (90+2 Gaitan) – Al. Pop, Fatai (46 Cîrjan), Ursu (46 Bodișteanu). Rezerve: A. Păun – Farcaș, Ghiocel, Jardan, Nedelea. Antrenor: Dorinel Munteanu

UTA: Fl. Iacob – Roganovic, Benga, Markov, Abeid – R. Pop (78 Mustacă), Carp (56 Stahl), Cr. Mihai (61 Isac), Dumitrașcu – Fabry (78 Postolachi) – Cooper (46 Leidsman). Rezerve: Kucher – Iurasciuc, Ekmekci, Nortey. Antrenor : Mircea Rednic

A arbitrat, cu mici scăpări în favoarea gazdelor, Andrei Chivulete.

Comments for UTA, lumini și umbre pe malul Dunării! are now closed.