UTA lideră după victoria cu Târgoviște

Written by admin. Posted in Sport

Published on noiembrie 01, 2015 with No Comments

UTA SATU

UTA a reușit cea de a patra victorie consecutivă în această toamnă, grație căreia s-a impus în derby-ul etapei a XI-a din „B2”, în fața Chindiei Târgovişte, scor 2-1 (1-1).

Spre bucuria celor aproximativ 1.200 de spectatori, arădenii au deschis rapid scorul, în min. 3, atunci când Curtuiuş (foto) a marcat din marginea careului mic, după o centrare a lui Strătilă, 1-0.

Chindia a revenit rapid în joc, a trecut chiar la cârma partidei, dominând teritorial, dar defensiva alb-roșie, bine condusă de veteranul Botiș, a reușit să reziste asalturilor targoviștene. Asta până în minutul 25, când Cherchez l-a învins pe Miron cu un şut plasat, de la 25 de metri, 1-1. Oaspeţii s-au dovedit periculoşi în continuare, Cruceru, Cerchez şi Popa trecând pe lângă gol, dar tabela nu s-a mai modificat pînă la finalul primei reprize.

Roli Nagy a modificat inspirat la pauză, introducându-l pe atacantul Ciprian Rus, care avea să aducă din nou UTA în avantaj, în min. 56, după un șut din demi-vole, la colțul lung, 2-1.

Arădenii au evoluat mai bine în partea a doua, iar Strătilă şi Copil au ratat o dublă ocazie în min. 64, finalul rămânând sub semnul suspansului.

Iar Voinea a ajuns singur cu Miron, dar l-a luat la țintă pe portarul gazdelor. Scăpată cu față curată, UTA a ştiut să gestioneze avantajul, obținând, în uralele suporterilor, o victorie care o urcă în fruntea clasamentului seriei.

UTA a evoluat în formula: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (78 Gligor), Chindriș, Jorza (46 Dobrean), Copil – Szekely (46 Rus), Curtuiuș.

Rezultatele etapei: UTA – Chindia Târgovişte 2-1, U Cluj – FC Caransebeş 4-0, Şoimii Pâncota – CSM Rm Vâlcea 1-1, Gaz Metan Mediaş – Metalul Reşiţa 3-0, Unirea Tărlungeni – FC Bihor 1-2, Olimpia Satu Mare – FC Braşov 1 – 1, CS Mioveni – FCM Baia Mare 1-0.