UTA aproape de surpriză în „cupă“

Published on septembrie 22, 2015 with No Comments

20150922_173618

UTA a fost foarte aproape azi de a produce o surpriză în Cupa României, în fața uneia din grupările cu pretenții ale primei ligi, Pandurii Tg. Jiu. Elevii lui Roli Nagy au avut o evoluție bună, reușind să-și domine nu în puține momente mult mai experimentații adversari.

Pentru a se stabili deznodământul, partida a avut nevoie de lovituri de departajare, după ce tabela arăta la finalul timpului regulamentar și a celor două reprize de prelungiri, 1-1 (0-1)

Debutul meciului a fost favorabil oaspeților, în min. 11 Săpunaru înscriind cu capul, din mijlocul careului, după un corner bine executat de Nistor, 0-1. Cu trecerea timpului jucătorii UTA-ei au înțeles că nu au în față o super echipă, începând să împingă tot mai mult jocul spre careul oltenilor. Au apărut și ocaziile, cele mai mari avându-le Hlistei și Ciprian Rus.

Repriza secundă a aparținut aproape în totalitate UTA-ei, care și-a trecut în cont  ratări monumentale. Ale lui Hlistei, în două rânduri, Curtuiuș, plus două bare, semnate Cipri Rus şi Filaret.

Golul mult dorit de cei aproape 2.000 de suporteri a venit în min. 87, când Curtuiuş (foto) a marcat cu capul, ajutat şi de devierea lui Nistor, la capătul unui corner bătut de Copil,  1-1. Minutele de prelungiri au adus câte o ocazie mare de fiecare parte, dar Curtuiuş și Nistor (a tras pe lângă, cu poarta goală, din mijlocul careului mic!) au ratat Victoria și implicit calificarea.

Au urmat cele 30 de minute de prelungiri, cu jucătorii ambelor grupări vizibil marcați de efort, așteptând loviturile de departajare. Acolo unde, din păcate, tracul și-a arătat colții în tabăra arădeană, alb-roșii ratând de trei ori şi marcând o singură data. Spre deosebire de Pandurii, care și-au trecut în cont o singură ratare.

Au evoluat:

UTA: Anca Trip – Polgar, Manea, Filaret, Burlă – Man (Copil), Chindriş, Jorza, Hlistei – C. Rus (Vlad), Szekely (Curtuiuș). Rezerve: Mara – Lazăr, Sorian, Petre.

Pandurii: Lazăr – Unguruşan, Săpunaru (Șandru), Da Silva, Grecu – Ciucur, Al. Dan (Pițian), Mrzljak, Munteanu (Nicoară) – Nistor – Khalouta. Rezerve: Stanca – Trifu,  Hora, Mărgărit.

Au arbitrat: C. Buşi (Rm. Vâlcea) – la centru, M. Marica (Bistriţa) şi R. Ghiciulescu (Lugoj) – asistenţi. Obs FRF: V. Lolea (Reşiţa) şi Z. Ciev (Timişoara).

Au marcat: Curtuiuş – min. 87, respectiv Săpunaru – min. 11. La penalty-uri au marcat: Burlă, respectiv Nistor, Unguruşan şi Nicoară. Au ratat: Manea, Vlad şi Hlistei, respectiv Mrzljak.

Comments for UTA aproape de surpriză în „cupă“ are now closed.