Şoimii Pâncota – Poli Timişoara un meci de infarct

Written by admin. Posted in Sport

Published on septembrie 09, 2014 with No Comments

Trupa lui Pavel Piroş, Şoimii Pâncota au acces în turul şase a Cupei României, graţie victoriei cu 3-2 contra lui Poli Timişoara, în urma unui meci nerecomandat cardiacilor. Băieţii pregătiţi de Dan Cuedan vor putea întâlni în faza următoare o prim-divizionară

În minutul 39, Szekely avea să deschidă scorul pentru timişoreni, după un şut la colţul scurt. În minutul 46 acelaşi Szekely avea să marcheze cu capul, din 7 metri. Poli putea face 3-0 în minutul 60, dar mingea trece razant pe lângă bara porţii apărate de Cristi Irimia.

Nu ştiu dacă cineva mai credea că Pâncota va mai putea renaşte, dar minunea avea să se întâmple.

Era minutul 68 când Alin Mihai este jenat în careu, şi Dubeştean marchează din penalty. În minutul 73, Suciu vede al doilea galben şi este eliminat lăsând echipa în zece oameni.

În minutul 77 Polgar trimite o diagonal de 30 de metri pentru Alin Mihai, care preia și marchează cu toată opoziția lui Smaranda. Este 2-2 şi timişorenii resimt şocul. În minutul 79 Dubeștean execută un corner, iar Remus Lung marchează din doi metri și INCREDIBIL e 3-2!

Minutele se scurg greu, centralul prelungeşte meciul 4 minute care se scurg foarte greu, dar nimic nu se mai modifică până la final. A fost o victorie muncită de către arădeni în ciuda problemelor cu care s-au confruntat în ultima săptămână.

„Am transformat înfrângerea de la Reșița într-o victorie și am reușit să le dăm încredere acestor jucători minunați de la Șoimii Pîncota. Am fost pregătiți și fizic și psihic. De multe ori, în fotbal, ambiția poate să bată valoarea. Am întâlnit o echipă foarte bună, Poli Timișoara, din toate punctele de vedere și în toate compartimentele. Cât mingea a fost în joc, am crezut că putem reveni. N-am sperat la victorie, am sperat la prelungiri. și când am luat golul doi am cerut băieților să joace, să termine jocul frumos. Am avut unitate de grup, chiar dacă am trecut peste niște greutăți mari. Am dovedit că fotbalul este frumos și când ai noroc”, a declarat la final Dan Cuedan

De cealaltă parte antrenorul bănăţenilor Dan Alexa s-a văzut afectat de soarta acestei partide.

„Foarte multe ocazii, ne-am bătut joc de ele… Exceptând trei anumite momente, golurile primite, cred că a fost cel mai bun joc al nostru. Am luat gol dintr-un penalty pe care nu-l comentez, dintr-o pasă lungă de 50 de metri și dintr-o fază fixă. Am ratat cu poarta goală, am avut bara, am avut om în plus, avantaj 2-0, dar se pare că nu e de ajuns. Ne-am bătut joc de noi. Ne interesa un traseu lung în Cupă, dar mă supără că am jucat bine și că am ratat prea mult”, a declarat Dan Alexa.

Au evoluat în teren:

Pâncota: Irimia – Vițu (Monac), Lengyel, Lung, Siminic – Polgar, Suciu, F. Cuedan (Pantea), Dubeștean – Staicu (Băd), Mihai.

ACS Poli: Smaranda – Bălace, Bocșan, Cânu, Morariju – Trandu, Keita, Dragomir, Carvalho (Lazăr) – Stravich (Popovici) – Szekely

Arbitri: Dan Dreve – Claudiu Lucaciu și Ionuț Cîmpeanu (toți din Cluj)

Comments for Şoimii Pâncota – Poli Timişoara un meci de infarct are now closed.