Written by admin. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on aprilie 17, 2013 with No Comments

Recent s-au încheiat la Călimănești finalele nationale pentru copii si juniori la sah unde Aradul a fost reprezentat prin 10 sportivi, toți legitimați la clubul Vados. Dacă doar ghinionul din ultimele runde ne-au privat de o medalie la șah clasic, ultimele zile de concurs au adus si prima medalie pentru șahul arădean prin Bogdan David care a câștigat medalia de argint la șah blitz (la categoria baieti 10 ani). Tot la blitz, foarte aproape de podium printr-o evoluție foarte bună a fost Diana Tuduran (fete 12 ani). În urma rezultatelor de la aceste finale, în premieră pentru șahul arădean, trei sportivi au fost cooptați în loturile naționale: Balaban-Voia Alexandru (baieți 8 ani), Bogdan David (băieți 10 ani) și Bianca Crăciun (fete 12 ani)

No Comments

Comments for Şahistul arădean Bogdan David a cucerit medalia de argint la Campionatele Naţionale de Şah are now closed.