Implementarea strategiei prin programul LEADER 2014-2020 confirmă performanțe ridicate pentru GAL Podgoria Miniș-Măderat în dezvoltarea rurală

Written by admin. Posted in Utile

Tagged: , , ,

Published on septembrie 23, 2025 with No Comments

 

Asociația Grupul de Acțiune Locală “Podgoria Miniș-Măderat” (GAL PMM) a finalizat cu succes evaluarea finală a implementării Strategiei de Dezvoltare Locală pentru perioada 2016-2025, în cadrul Programului LEADER 2014-2020. Evaluarea, realizată în perioada august-septembrie 2025, confirmă realizarea obiectivelor propuse și impactul pozitiv asupra comunităților rurale.

Strategia de Dezvoltare Locală a acoperit teritoriul LEADER ”Podgoria Miniș-Măderat” din județul Arad, pe o suprafață de 2.365,64 km², incluzând 66.677 locuitori din 19 unități administrativteritoriale.

Cu un buget public nerambursabil de 4.488.893,85 euro la finalul implementării (față de 3.465.974 euro inițial), strategia a urmărit dezvoltarea economică sustenabilă, crearea de locuri de muncă, sprijinirea antreprenoriatului local, îmbunătățirea calității vieții în mediul rural, precum și favorizarea competitivității agriculturii locale.

Rezultatele obținute demonstrează eficiența abordării LEADER în dezvoltarea teritorială echilibrată a economiilor și comunităților rurale din arealul Podgoria Miniș – Măderat. Prin procesul participativ de selecție a proiectelor și animarea teritoriului, am reușit să stimulăm inițiativele locale care altfel nu ar fi apărut. Evaluarea finală relevă o eficacitate financiară ridicată a măsurilor și domeniilor de intervenție la nivel de strategie, de peste 70% cu variații între măsurile de intervenție.

Evaluarea logicii de intervenție a relevat o coerență solidă între diagnosticul teritorial, obiectivele strategice și măsurile propuse pentru implementare.

Rata medie de succes a capacității de selecție la GAL PMM pentru atingerea obiectivelor de dezvoltare teritorială echilibrată a economiilor și comunităților rurale din cadrul strategiei a fost de 75,92%, iar valoarea de absorție a GAL PMM și a beneficiarilor de proiecte implementate a atins în medie 91,86%.

Prin măsurile implementate la nivelul primului obiectiv de dezvoltare s-au creat 5 noi locuri de muncă, s-au sprijinit 8 firme locale pentru crearea de noi procese de producție și desfacere, s-au înființat 3 societăți comerciale noi. În domeniul infrastructurii comunitare, s-au implementat 35 de proiecte în valoare totală de 2.233.164 euro, cu o rată de decontare de 93,2%. S-au modernizat 9 obiective de investiții și s-au realizat 1,314 km de drumuri în Comuna Ghioroc.

În ceea ce privește cel de-al doilea obiectiv de dezvoltare rurală al Strategiei de Dezvoltare

Locală ”Podgoria Miniș – Măderat” – favorizarea competitivității agriculturi, rata medie de succes a capacității de selecție la GAL PMM a fost de 97,76 %, iar capacitate de absorție a GAL PMM și a beneficiarilor a fost în medie de 95,8%. 10 firme (I.I, P.F.A și S.R.L.) au beneficiat de modernizare tehnologică și diversificarea producției. Pentru instalarea tinerilor fermieri au fost realizate și finanțate 11 planuri de afacere. Nu s-au eliberat însă, atestate pentru certificarea și promovarea produselor agro-alimentare obținute în cadrul măsurii 2.4/3A, proiectul implementat de GAL PMM a avut ca

Recunoașterea acestora ca fiind relevante specificului teritoriului LEADER revenind producătorilor. Situația planificată a numărului total de locuri de muncă, aferentă obiectivului analizat arată că prin intermediul strategiei s-au creat în sectorul agricol 7 noi locuri de muncă.

Abordarea LEADER a generat o valoare adăugată semnificativă comparativ cu instrumentele de intervenție clasice. Procesul participativ de selecție a proiectelor a asigurat o mai bună integrare în SDL PMM și o apropiere față de prioritățile comunității. Animarea teritoriului realizată de GAL PMM a

inclus între 1-2 acțiuni de animare pe an, cu o medie de peste 190 de participanți pe sesiune. Informațiile necesare pentru elaborarea și depunerea proiectelor s-au regăsit pe site-ul GAL PMM întrun mod transparent și ușor accesibil.

Principalii factori de succes ai implementării strategiei includ implicarea activă a liderilor locali, existența unei echipe tehnice GAL PMM competente și dedicată, comunicarea eficientă și animarea teritoriului. Calitatea procesului de evaluare și selecție a proiectelor este demonstrată de faptul că doar 8,3% din totalul proiectelor depuse la GAL PMM au fost declarate neconforme și neeligibile de către AFIR.

Strategia de Dezvoltare Locală ”Podgoria Miniș – Măderat” a contribuit semnificativ la aria de intervenție 6B “Încurajarea dezvoltării locale în zonele rurale” prin sprijinirea inițiativelor locale de antreprenoriat, investițiile în infrastructură și serviciile pentru populație, precum și prin proiectele de investiții în patrimoniul imobil. Implementarea strategiei a sprijinit bunăstarea locuitorilor din comunitatea LEADER PMM în mare măsură, aspect apreciat de 57,5% dintre respondenții intervievați cu ocazia procesului de evaluare.

Pentru perioada următoare (Planul Strategic PAC 2023-2027), GAL PMM își propune să facă demersuri de simplificare a procedurilor administrative, să consolideze capacitățiile administrative a beneficiarilor, să dezvolte instrumente digitale pentru eficientizarea proceselor și intensificarea cooperării între teritoriile LEADER în vederea transferului de bune practici.

“Rezultatele prezentate arată că demersul strategic inițiat de Asociația Grupul de Acțiune Locală “Podgoria Miniș-Măderat” a reușit mulțumită implicării întregii comunități LEADER. Factorii de succes îi depășesc în impact pe cei de eșec, creând premise favorabile pentru continuarea dezvoltării LEADER în teritoriu.”, concluzionează președintele asociației dl. Ing. Valentin BOT – Primarul Comunei Șiria.

Informații suplimentare puteți obține la:

ASOCIAȚIA GRUPUL DE ACȚIUNE LOCALĂ – GAL „PODGORIA MINIȘ-MĂDERAT”

Telefon/fax: 0257/384.040; 0728/042.760

E-mail: galpodgoriaminismaderat@yahoo.ro

Web: www.galpodgoriaminismaderat.ro

No Comments

There are currently no comments on Implementarea strategiei prin programul LEADER 2014-2020 confirmă performanțe ridicate pentru GAL Podgoria Miniș-Măderat în dezvoltarea rurală. Perhaps you would like to add one of your own?

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.