Fan Arad este vicecampioană naţională la volei pe plajă

Published on august 27, 2017 with No Comments

Stațiunea Mamaia a fost gazda Campionatului Național de volei pe plajă (beach-volley) faza finală, competiția reunind cele mai bune zece echipe de seniori și senioare din întreaga țară, după desfășurarea etapelor intermediare de la Sibiu, Arad și Cluj-Napoca.

În finala de seniori Aradul a fost reprezentat de perechea Adrian Holhoș / Cătălin Lelea, componenții echipei Fan Arad. Meciul s-a întins pe durata a trei seturi, toate fiind deosebit de disputate. În primul set, Holhoș/Lelea s-au impus în fața perechii Lucian Bădiceanu/Marius Ciortea (CSU Reșița) cu scorul de 21-18. În setul secund au apărut, din păcate, greșelile arădenilor, în special la serviciu, 16-21 și scorul a devenit 1-1 la seturi. Ultimul set, care s-a jucat până la 15, a fost dramatic. Reșițenii au condus, au fost egalați la 11-11 și au avut trei mingi de meci la scorul de 14-11. Lelea și Hohloș au jucat eroic, dar la scorul de 14-13 au pierdut ultima minge de meci, iar Ștefan Gog, președintele Fan Arad a fost nevoit să se consoleze cu treapta a doua a podiumului.

„Clubul nostru a jucat a cincea finală din ultimele cinci campionate, din care am câștigat două. Pe lângă acest argint, consider o realizare și faptul că am reușit inaugurarea a două terenuri de beach-volley, în Zona Subcetate. Avem așadar condiții foarte bune ca să ne impunem în întrecerile interne” a declarat Ștefan Gog.

Comments for Fan Arad este vicecampioană naţională la volei pe plajă are now closed.