UTA, victorie muncită la Ștefănești

Tagged: , , ,

Published on octombrie 30, 2016 with No Comments

uta

UTA pare să fi depășit pasa neagră, reușind azi a doua victorie consecutivă, de această dată în deplasare, la Ștefănești, în compania Unirii Tărlungeni.

Asta la capătul unei partide mult mai grele decât se aşteptau arădenii, pe fondul unei replici peste așteptări a gazdelor. Elevii lui Laurențiu Roșu au început slab jocul şi Unirea a deschis scorul în minutul 9, atunci când Tigoianu, scăpat de sub marcaj de Gligor, a înscris cu capul din şase metri, în urma unei centrări de pe partea dreaptă a lui Braga, 1-0. UTA a egalat în minutul 21, Stătilă a pătruns în viteză în careu, a avansat până în colțul careului mic, a trimis la colţul lung, portarul gazdelor Gudea a respins în faţă, acolo de unde Copil a trimis cu latul în plasă de la aproximativ 10 metri. A urmat tradiționalul „recital” al arbitrilor, un scenariu deja obișnuit la partidele alb-roșiilor. În minutul 30 centralul Cristian Georgescu a acordat foarte uşor penalty, la o cădere teatrală în careu a lui Vasile Mihai, după un așa zis duel cu Manea. Pătraşcu a transformat impecabil pentru 2-1. Arădenii au depășit și de această dată repede şocul şi peste doar două minute au reuşit egalarea, Manea marcând cu capul din 8 metri, în urma unei centrări lobate a lui Tănase, pentru 2-2 la pauză.

Influențată și de terenul greu, repriza a doua a fost mai puţin spectaculoasă, ambele grupări trecându-și în cont o mare ocazie de a marca, UTA bară în minutul 67 prin Adrain Petre, Unirea în minutul 72, prin Vasile Mihai, voleu din zece metri respins de pe linia porții de Manea. În rest un joc confuz, de uzură, care părea să se îndrepte spre o remiză ce îndepărta UTA şi mai mult de locurile promovabile. A venit însă minutul 88, atunci când Andor a fost găsit nemarcat în careu, şutul său a fost deviat până la Adrian Petre, care din 6 metri, a trimis mingea în plasă, 2-3. În prelungiri, UTA a mai lovit o dată pe contraatac, omul meciului – inepuizabilul Sorin Strătilă – fiind faultat clar în careu de Gudea. Penalty-ul a fost transformat cu sânge rece de nou intratul Chindriş, pentru un 4-2 obținut cu ceva emoții.

Chiar și cu această victorie, UTA rămâne la o distanţă considerabilă de primele două clasate, Juventus şi FC Braşov, dar pentru „alb-roşii” urmează două meciuri acasă, cu Clinceniul şi ASU Poli, prilej perfect de a adăuga încă şase puncte în clasament.

La Ștefănești, UTA a evoluat în formula: Miron – Polgar, Al. Manea, Gligor (cpt.), Filaret (Burlă 59′) – Strătilă, Jorza (Chindriş 64′), Tănase, Copil (Andor 76′) – Ad.Petre, Curtuiuş.

Comments for UTA, victorie muncită la Ștefănești are now closed.