UTA se impune clar în primul meci de pregătire

Published on iunie 28, 2023 with No Comments

UTA a disputat azi primul meci de pregătire în perspectiva noului sezon, unul care va începe peste două săptămâni. Adversarul ales a fost gruparea din Socodor, proaspăt promovată în eșalonul trei al fotbalului românesc.

Antrenorul Mircea Rednic a folosit două garnituri diferite în cele două reprize, formațiile trimise în teren fiind o combinație de jucători experimentați cu tineri promovați din propria academie. Printre cei trimiși în teren s-au aflat și noile achiziții: Roganovic, Dumitrașcu, Cooper și Carp.

A fost un meci dominat clar de UTA, diferența dintre eșaloane spunându-și cuvântul, la final tabela arătând un 4-0 (2-0), care nu lasă loc pentru multe comentarii. Golurile „Bătrânei Doamne” au fost marcate de Mustacă, Benga, Cooper și Ekmekci.

Următorul joc de verificare al arădenilor va avea loc sâmbătă, de la ora 18.00, la Hunedoara, în compania nou promovatei în liga secundă, Corvinul.

Socodor: Vaida (Sîrb 25, 50 Mucha) – Șulea (75 S. Mako), Gherheș, Pele (60 Covaci), Țoca – Ciornei (Miclea 46, 80 Chiș), Turcuș, Avrămuțiu (75 Fluieraș), Lezeu (Perenyi 46) – Pirtea (75 Faur) – Copil (Șimăndan 46). Antrenor: Tibor Darazs

UTA (repriza I): Kucher – Roganovic, Iurasciuc, Benga, Dumitrașcu – R. Pop, Ristin, C. Mihai, Mustacă – Kyrychenko, Jason.

UTA (repriza a II-a): Iacob – Stahl, Bota, Carp, Anișorac – Negoescu, Isac, Ekmekci, Mercioiu – Kone, Cooper

Arbitri: Tudor Jurcă – Alina Mihoc, Ciprian PătroiUTA, record de plecări. Apar și primele achiziții

Amicalul cu CFR Cluj, care trebuia să se dispute la finalul săptămânii viitoare, la Sibiu, a fost anulat după ce țintarul Ligii 1 a stabilit că UTA și CFR se vor întâlni la Arad în etapa a doua. Cel mai probabil, adversarul vă fi tot o proaspătă divizionară secundă, CSM Reșița, meciul urmând să aibă loc în Valea Domanului.

Comments for UTA se impune clar în primul meci de pregătire are now closed.