UTA scapă victoria printre degete

Tagged: , , , , ,

Published on septembrie 12, 2015 with No Comments

auta

În faţa a aproximativ 1.200 de spectatori, UTA  a primit azi vizita argeşenilor de la CS Mioveni, una din echipele cu pretenţii ale seriei, într-o partidă contând pentru etapa a III-a a ligii secunde.

La final cele două grupări şi-au împărţit punctele, graţie unui 2-2 (1-1) totuşi frustrant pentru alb-roşii, care au condus de două ori pe tabela de marcaj, şi au fost egalaţi aproape de final, la o greşeală copilărească a portarului Anca Trip

Meciul a început perfect pentru UTA, tânărul Vlad Michel reuşind să deschidă scorul încă în min. 2. Acesta a preluat un balon pe partea stângă a atacului gazdelor, a pătruns în careu şi a şutat perfect la colţul lung, 1-0.

Mioveniul a replicat prin câteva atacuri “apăsate”, prefaţând parcă egalarea. Care avea să vină în minutul 26, prin experimentatul Ayza, a cărui lovitură de cap s-a oprit în vinclul porţii arădene, 1-1. Până la pauză UTA şi-a trecut în cont alte două ocazii, dar Strătilă şi Curtuiuş nu au găsit cea mai fericită finalizare.

Debutul părţii secunde a fost parcă tras la indigo. UTA a presat în primele minute, iar la  şase minute de la reluare Strătilă a centrat perfect peste toată apărarea argeşeană, iar Curtuiuş a trimis mingea cu capul la rădăcina barei din careul mic, 2-1.

Elevii lui Claudiu Niculescu au încercat să revină în joc, dar în min. 69 au rămas în inferioritate numerică după ce Eduard Stoica a văzut al doilea galben. Lucrurile păreau să curgă spre un deznodământ fericit pentru arădeni, chiar dacă Roli Nagy a trimis în teren trei juniori. Dar în min. 81, după o lovitură liberă a Mioveniului, portarul Anca-Trip scapă mingea din mână în mijlocul careului, iar Calvin, nemarcat, nu-şi iartă concitadinii şi egalează, 2-2!

Ultimele minute nu aduc nimic notabil, iar UTA rămâne cu un punct şi cu senzaţia generală că putea obţine mai mult din acest meci, în faţa unei din favoritele la promovare.

Au evoluat:

UTA: Anca-Trip – Polgar, Al. Manea, Botiş (cpt.), Burlă – Strătilă (C. Costin ’73), Chindriş, Jorza, M. Vlad – Curtuiuş (A. Petre ’81), Sz. Szekely (Man ’63). Pe bancă: Miron – Filaret, Tănase, Ciprian Rus. Antrenor: Roland Nagy

Mioveni: F. Croitoru – Torişte, Calvin, Deaconescu, E. Stoica – Mîrzeanu, Gălan (cpt.), Honciu (Biceanu ’62), Florescu (Neacşu ’54) – Ayza, Buhăescu (Năstăsie ’71). Pe bancă: Oct. Popescu – Tirică, Nilă, B. Stoica. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Arbitru: Dorian Micloşină (Reşiţa); Asistenţi: Răzvan Nistoran (Reşiţa) şi Petrică Cîmpeanu (Cluj-Napoca).

Comments for UTA scapă victoria printre degete are now closed.