UTA, penibilă și la Afumați!

Written by admin. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , ,

Published on septembrie 09, 2017 with No Comments

Prestație lamentabilă pentru UTA și azi la Afumați, în etapa a VII-a a ligii secunde, arădenii cedând cu 2-0 (0-0), în fața unei codașe a clasamentului. Un rezultat care îi duce pe elevii proaspătului instalat Adrian Falub pe locul 12, iar obiectivul pare să se schimbe, fiind acela de salvare de la retrogradare.
Prima parte a fost controlată de gazde, care au ratat ocazii bune prin Olariu şi Avram, ambii în două rânduri şi Vlada, în timp ce replica UTA-ei a venit o singură dată, Stahl şutând slab din marginea careului mic, după o acţiune individuală, aproape de finalul reprizei.
Ilfovenii au început la fel de motivați și actul secund, iar în minutul 52 au deschis scorul.  Vlada l-a deschis bine în careu pe V. Ştefan, iar juniorul gazdelor a înscris cu un şut la colţul lung. Dezastrul a fost completat de Ciucă, care în minutul 66 a primit al doilea galben şi a fost eliminat, după ce Cîrstocea pierduse o minge la mijlocul terenului. Perju a ratat desprinderea în minutul 71, Grahovac salvându-şi echipa şi la şutul aceluiaşi Ştefan, din lovitură liberă de la 18 metri. Finalul a găsit-o în genunchi pe UTA, iar în prelungiri s-a făcut 2-0, Nicolae marcând după ce l-a driblat şi pe Grahovac. Rezultat care aruncă echipa arădeană pe un incredibil loc 12, la doar două puncte de zona retrogradabilă! Iar sâmbătă vine la Șiria una din echipele în formă ale debutului de sezon, Dunărea Călărași.
După instalarea lui Adrian Falub, se pare că e necesară o remaniere a lotului, numele „grele” aduse în vară dovedindu-se chix-uri pe linie. Soluția? O despărțire amiabilă și găsirea de jucători care să pună osul, nu să facă figurație la adăpostul CV-ului fotbalistic.
Pentru statistică, să spunem că la Afumați Adrian Falub a optat pentru următoarea formulă: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă – Păcurar, Tănase, Cârstocea (73 Asani) – Stahl (69 Manea), Curtuiuș, Buleică (59 Toma).