Written by florin coita. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on martie 06, 2016 with No Comments

uta pancot

UTA a plecat cu speranţe mari la FC Baia Mare, dar acestea s-au dovedit deşarte. Lucrurile păreau să înceapă perfect pentru trupa lui Roli Nagy, după ce Curtuiş a obţinut un penalty încă în min. 2, după o pătrundere spre poarta băimărenilor. Dar Strătilă s-a dovedit total neinspirat în execuţie, iar Ormenişan, goal-keeper-ul gazdelor a parat execuţia arădeanului.

Nereuşita a turnat părcă plumb în picioarele alb-roşiilor, care au cedat initiativa. A venit şi accidentarea lui Copil (dus cu salvarea la spital), din minutul 28, UTA pierzând unul dintre puţinii jucători care arăta poftă de joc, în ciuda terenului mizerabil, un nefericit  amestec de noroi şi nisip.

Prima ocazie a băimărenilor a venit în min. 34, când Manea a respins în piciorul lui Cârjan, mingea s-a dus spre gol, dar Miron a respins miraculous cu piciorul. UTA a replicat printr-un şut din unghi a lui Tănase, dar Ormenişan a respins de la rădăcina barei. S-a făcut 1-0 în min. 40, când Codoban a centrat de pe dreapta, de lângă Manea, iar Balaure, nemarcat, a înscris cu capul, din careul mic, după ce Polgar a trecut pe lângă minge. În prelungirile primei reprize, Man a ratat întâlnirea cu mingea, în careul mic.

În partea secundă UTA a fost la fel de neinspirată, trecându-şi în cont doar două semiocazii, prin Curtuiuş şi Burlă, dar golul a venit tot în poarta lui Miron, în min. 90, când Pop a marcat de la opt metri, după ce portarul arăden a respins ân aceeaşi fază  un şut periculos a lui Arnăutu, 2-0.

FC Baia Mare: Ormenișan – Străuț, Ilie, Daminuță, Bușu – Ignea, Munteanu (Jurj) – Vasilache, Codoban (Oltean), Balaure – Cârjan (Pop).

UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Gligor – Strătilă (C. Rus), Chindriș, Tănase (Vlad), Copil (Burlă) – Curtuiuș, Man.

Au arbitrat: Fl. Andrei (Târgu Mureș) – la centru, S. Slabu (Brașov) şi V. Dumitru (Gherghița) – asistenţi.

Comments for UTA depăşită sub Dealul Florilor are now closed.