Tagged: , , , ,

Published on noiembrie 04, 2017 with No Comments

UTA nu se regăsește în acest sezon, clar compromis, atât prin prisma rezultatelor cât și a prestației.

Lucru simțit cel mai bine de suporteri, care își taxează favoriții prin absență, stadionul din Șiria având azi tribunele mai rarefiate ca niciodată.

Iar cei aproximativ 300 de fani veniți să-i susțină pe alb-roșii au plecat din nou cu un gust amar la capătul celor nouăzeci și ceva de minute de joc, în care UTA a fost învinsă clar de Luceafărul Oradea. Penultima clasată, cu doar două victorii până la confruntarea cu arădenii. Cu un Mureșan prea „crud” pentru acest nivel în poartă, și o linie de apărare „varză”, depăşită în nenumărate rânduri, “roş-albii” au fost victime sigure în faţa bihorenilor.

În primul sfert de oră UTA a fost mai activă, a creat în câteva rânduri panică la poarta lui Gakos, vâlceanul Buși le-a refuzat alb-roșiilor și un penalty clar, dar totul s-a dovedit un foc de paie. Oaspeţii au preluat total iniţiativa şi au ratat trei ocazii mari, prin Rusu, în minutele 22 şi 32, la cea din urmă bara salvându-l pe Mureşan şi Mutu, în minutul 29. Și ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat, la ultima fază a primei reprize, atunci când Antohi a centrat excelent de pe dreapta, iar acelaşi Rusu a reluat din marginea careului mic, sub transversală.
Cristi Todea a încercat să schimbe fața echipei, a făcut rapid după pauză trei modificări, care însă nu au dat rezultatul scontat. Ba mai mult, Luceafărul s-a desprins pe tabelă după o greşeală a nou intratului Buleică, Codoban marcând în minutul 58, cu un şut sub bară, din poziţie centrală. UTA a căzut total şi peste trei minute s-a ajuns la un scor de forfait, 0-3, Rusu marcând din apropierea porții, în urma unei centrări a lui Codoban. Arădenii s-au trezit la viață când conturile erau deja încheiate, Hlistei transformând în minutul 63 o lovitură de pedeapsă acordată în urma unui fault a lui Gakos asupra lui Curtuiuş. Atacantul UTA-ei a marcat şi el în minutul 74, cu un şut la colţul scurt, readucând speranța în tabăra alb-roșie.
Nu a fost însă cazul, cei care mai puteau marca fiind tot bihorenii, bara salvându-l din nou pe Mureşan, în minutul 87, la mingea trimisă cu capul de Antohi. Ban a fost eliminat în prelungiri, dar s-a terminat 3-2 pentru Luceafărul, rezultat care o coboară din nou pe UTA în clasament, în plutonul echipelor fără pretenții la vârful ierarhiei.

UTA a evoluat în formula: Mureșan – Iuga, Manea, Ciucă, Asani (54 Burlă) – Polgar, Păcurar – Strătilă (51 Buleică), Stahl (46 Prună), Hlistei – Curtuiuș.