UTA a spulberat puștii Reșiței în Cupa României

Tagged: , , , , , ,

Published on septembrie 08, 2015 with No Comments

auta

Meciul din Cupa României dintre UTA și Metalul Reșița, disputat în această după amiază pe arena „Motorul“ din Aradul Nou, nu a avut practic istoric. Confruntându-se  cu probleme financiare, salariile primei garnituri nefiind plătite de luni de zile, cărășenii au aliniat la Arad o echipă cu o medie de vârstă de 17 ani.

Roli Nagy a trimis și el în teren o echipă formată din jucători tineri, dar cu un plus de experiență, acumulat în meciurile disputate la loturile naționale sau în prima garnitură alb-roșie. Care nu au avut milă de puștii din Valea Domanului, tabela arătând la final un usturător 9-0 (4-0).

UTA a deschis scorul încă din minutul 2, prin Adrian Petre, pentru ca zece minute mai târziu, Burlă să prindă o torpilă, de la aproximativ 35 de metri pentru 2-0. Lazăr a prins un cros perfect, după centrarea lui Man, 3-0, rezultatul la pauză, 4-0, fiind stabilit de Manea, care, nemarcat, a înscris cu un șut din mijlocul careului mare. Reușite completate de alte câteva ratări monumentale.

După pauză, ostilitățile s-au derulat la fel, cu UTA atacând cu toate liniile, pe fondul unei replici la fel de palide a oaspeţilor. Costin a marcat în min. 51, au urmat apoi două frumoase reușite a lui Ad. Petre în minutele 55 și 73. Finalul a mai adus două goluri, Man şi apoi Lazăr stabilind scorul final, la 9-0.

Așadar calificare „en fanfare“, iar UTA e pregătită să înfrunte o prim-divizionară în turul 6 al Cupei României – Timișoreana.

Au evoluat, în fața a aproximativ 500 de spectatori:

UTA: Miron – Lazăr, Manea (46 Copil), Filaret, Burlă (46 Tănase) – Costin, Dobrean, Sorian (66 Stahl), Vlad – Man, Petre.

Reșița: Ciule – Pârvu (55 Holovici), Doban, Dincă, Ticău (87 Iancu) – Bloju, Sândescu, Epure (75 Geambașu), Ponoran – Muselin, Krkelic.

Arbitri: Nicolae Botaș (Timișoara) – Marian Truță (Sirineasa – Vâlcea), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea)

Observatori FRF: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin), Florin Mierea

Comments for UTA a spulberat puștii Reșiței în Cupa României are now closed.