UTA a încheiat campionatul cu o victorie pe terenul celor de la FC Bihor

Marcatori: Mărkuş 26, Bud 32/Gligor 9 (11m), Ene 62, Silvăşan 64 (11m)

Cartonaşe galbene: F. Pop 64/Ene 69, Oara 90

FC Bihor: Popescu, Coroian, Ţoca (46 Tânc), F. Lazăr, F. Pop – Bic 61, Târnăcop, M. Popa, Vasilache 82 Sorian, Florean – Mărkuş, Bud.

Antrenor: Marian Pană.

UTA: Amadio – Matei, Supic, Ene, Gligor (17 Neagu) – Oara, Mărginean, Siminic – Monac (51 Capătă), Voiculeț (9 Bârză), Silvășan.

Antrenor: Adrian Falub.

Arbitri: Dorin Voina (Reșița) – la centru; Radu Despa și Cristian Lucaci (ambii din Baia Mare) – asistenţi.

Rezervă: Sorin Tarcea (Timișoara).

Observatori FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara) și Cristinel Ristache (Reșița).

În ultimul meci al campionatului 2012-2013, UTA a reuşit să se impună în deplasare, scor 3-2 pe terenul celor de la FC Bihor. Pe o ploaie mocănească şi un teren îmbibat pe alocuri de apă, orădenii au început avântat jocul, dar arădenii au fost cei care au marcat chiar la prima acţiune ofensivă. Nou intratul Bârză a fost faultat în careu de Ţoca şi Gligor a fructificat lovitura de la 11 m (0-1). Egalarea a survenit după un sfert de oră, când Mărcuş l-a surprins pe Amadio cu un şut în diagonală de la 25 m (1-1). Celălalt atacant al gazdelor nu s-a lăsat mai prejos, Bud finalizând din 10 m o minge luftată de Siminic (2-1). UTA a fost mai incisivă în repriza secundă în faţa unui adversar surprinzător de apatic şi lipsit de idei. O gafă a lui Popescu, care a ieşit aiurea la o minge centrată din lovitură liberă, a făcut ca oaspeţii să egaleze prin Ene (62), cu o lovitură de cap din 10 m (2-2). Pe un contraatac Bârză a fost faultat în careu de F. Pop şi Silvăşan a înscris fără probleme din penalty (2-3). Încercările bihorenilor de a evita înfrângerea au rămas fără efect, astfel că UTA obţine o victorie care-i asigură locul 4 în această ediţie de campionat, în timp ce FC Bihor încheie campionatul pe locul 5, dar cu licenţa luată.

În celelalte meciuri disputate aseară s-au consemnat rezultatele:

FC Maramureş Universitar Baia Mare – ACS Poli Timişoara 1-1

FC Argeş Piteşti – FC Olt 0-6

Partida CSM Râmnicu Vâlcea – Damila Măciuca 1- 0

Meciul FCM Târgu Mureş – Corona Braşov se joacă la ora 18.00

CS Mioveni şi Luceafărul Felix au stat.

Comments for UTA a încheiat campionatul cu o victorie pe terenul celor de la FC Bihor are now closed.