Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open

Written by admin. Posted in Sport

Tagged: , , , ,

Published on ianuarie 25, 2015 with No Comments

Simona Halep (3 WTA), s-a calificat azi în sferturile de finală ale Australian Open, primul Grand Slam al anului, după ce a învins-o în trei seturi, scor 6-4, 6-2, pe belgianca Yanina Wickmaier (80 WTA).

Partida, echilibrată, a durat aproape o oră şi 20 minute, fiind presărată cu execuții frumoase din partea ambelor jucătoare.

Prin această victorie, care îi aduce 430 de puncte WTA şi un cec în valoare de 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro), Simona Halep își egalează cea mai bună performanță la Australian Open, sferturi de finală.

“Sunt mulţumită de nivelul de joc, m-a învins de câteva ori înainte, dar acum cred mi-am luat revanşa. Sunt fericită că am jucat cel mai bun tenis al meu. Cred că mi-am îmbunătăţit mult jocul, am servit mai bine, am fost agresivă, am deschis bine terenul, m-am descurcat foarte bine. Nu sunt aşa de calmă pe teren, dar încerc să rămân concentrată, nu e uşor să pierzi puncte pe care crezi ar fi trebuit să le câştigi, dar încerc să-mi menţin concentrarea şi să fac cel mai bun tenis” a declarat Simona Halep pentru Eurosport.

În faza următoare, jucătoarea română o va întâlni pe Ekaterina Makarova, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, care a trecut, tot azi, de germana Julia Goerges, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-2.

Simona Halep a câştigat singura întâlnire disputată cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, ediţia 2013, în care s-a impus sportiva română.

În cealaltă partidă din sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului feminin de simplu se vor întâlni rusoaica Maria Şarapova, locul 2 WTA, şi canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA.

Anul trecut, Simona Halep a atins aceeaşi fază a competiţiei de la Antipozi, fiind învinsă apoi de slovaca Dominika Cibulkova, scor 6-3, 6-0.

No Comments

Comments for Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open are now closed.