Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells

Written by florin lucian coita. Posted in Sport, Top News

Published on martie 10, 2014 with No Comments

Simona Halep (cap de serie numărul şase) a obţinut, duminică, calificarea în “optimile” turneului de la Indian Wells, jucătoarea din România învingând-o în trei seturi pe Lucie Safarova. Simona a câştigat primul set cu 6-2, l-a pierdut pe al doilea cu 6-4, dar s-a impus în decisiv cu 6-4.

În urma acestei victorii, Simona conduce cu 2-1 în întalnirile directe pe Safarova. Meciul a durat o oră şi 57 de minute. În disputa cu Lucie, Simona şi-a pierdut de trei ori serviciul, dar a bifat şi 5 break-uri.

În urmatoarea partidă, Halep se va duela cu învingatoarea partidei dintre Sara Errani (Italia – favorita 9) şi Eugenie Bouchard (Canada – favorita 18).

Pentru calificarea în “optimi”, Simona Halep va primi 120 de puncte WTA şi un cec în valoare de 52.000 de dolari.

Comments for Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells are now closed.