Tagged: , , , , ,

Published on septembrie 11, 2013 with No Comments

Echipa naţională a României a fost învinsă, marţi, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (1-0), de reprezentativa Turciei, într-un meci din grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014.

Golurile au fost marcate de Burak Yilmaz ’22 şi Mevlut Erdinc ’90+5.

0-1: Burak Yilmaz a înscris cu o lovitură cu capul de la 8 metri, după o centrare a lui Cener Erkin, de pe partea stângă.

0-2: Mevlut Erdinc a stabilit scorul final cu un şut de la 16 metri, la colţul lung.

În minutul 15, Tănase a trimis mingea în bara transversală a porţii apărate de Volkan Demirel. În minutul 57, Stancu a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, iar în minutul 69 şi Adrian Popa a avut o bară.

Rezultatele obţinute în celelalte meciuri disputate în preliminariile Cupei Mondiale din 2014:

Ungaria -Estonia5-1

Au marcat: Klavan ’11 (autogol), Hajnal ’21, Bode ’41, Nemeth ’69, Dzsudzsak ’85 / Henri Anier ’48

San Marino- Polonia 1-5

Au marcat: Della Valle ’22 / Zielinski ’10, ’66, Blaszczykowski ’23, Sobota ’34, Mierzejewski ’75

Ucraina -Anglia0-0

Grupa I

Georgia – Finlanda 0-1

A marcat: Eremenko ’74 (penalti)

Belarus- Franţa 2-4

A marcat: Filipenko ’32, Kalaşev ’57 / Ribery ’47 (penalti), ’64, Nasri ’70, Pogba ’73.

Comments for România – Turcia 0-2. Află aici rezultatele celorlalte partide disputate în preliminariile C.M. 2014 are now closed.