Tagged: , , , , ,

Published on iunie 12, 2016 with No Comments

uta bravo

“Speranţa moare ultima” au considerat cei peste 2.000 de suporteri alb-roşii, care au umplut azi tribunele arenei “Motorul”, pentru a asista la manşa retur a barajului pentru Liga 1, dintre UTA şi FC Voluntari.

Speranţă înecată de o ploaie diluviană, care, cu aproximativ un sfert de oră înaintea fluierului de start a transformat terenul arenei din Aradul Nou într-o veritabilă “orezărie”. Lipsa de reacţie a celor care administrează baza sportivă a dus la măsuri hei-rupiste, jucătorii celor două formaţii şi brigada de arbitri, în frunte cu “ecusonul FIFA” Cristian Balaj, punând mâna pe găleţi şi prosoape pentru “drenarea” suprafeţei de joc.

În ciuda eforturilor jucătorilor şi arbitrilor, care au încercat să scoată apa de pe gazon cu bureţi şi chiar cu uşi de la dulapuri (!!!!), terenul s-a dovedit aproape impracticabil, iar Aradul şi UTA au devenit ţinta unui val de ironii pe tema condiţiilor oferite!

Problema amânării fiind exclusă din start, s-a trecut la partida de fotbal-polo. Câştigători în tur cu 3-0 şi avantajaţi de condiţiile meteo, ilfovenii nu aveau cum să mai rateze menţinerea în prima divizie, iar meciul a fost mai mult o bătălie surdă, în zone de teren cu adâncimi diferite ale apei.

Singura mare ocazie a primei părţi s-a consemnat în minutul 13, atunci când Strătilă a pătruns în careu şi a trimis mingea în faţa porţii, fără însă ca atacanţii arădeni să o poată intercepta

Repriza a doua a fost ceva mai animată, în ciuda terenului tot mai greu. UTA  a încercat imposibilul, dar şi-a pierdut din elan odată cu trecerea timpului, iar oaspeţii au încercat să profite, Bălan trecându-şi în cont două mari ocazii în interval de doar două minute, 61 şi 62, pentru ca în minutul 68 Botiş să salveze in extremis din faţa lui Rus. Bălan a ratat din nou în minutul 70, când scăpat singur, a trimis de la aproximativ opt metri direct în Miron.

UTA a trecut peste momentele grele, a presat pe final, iar după ocazia lui Curtuiuş, care a reluat cu capul puţin alături, Rus a semnat victoria cu golul din minutul 88, înscriind din marginea careului mic, după o lovitură liberă executată de Burlă. Manea a salvat de pe linie în prelungiri, la şutul lui Kone, iar Strătilă a ratat şansa desprinderii.

Demnă de tot respectul, UTA s-a impus cu 1-0, insuficient pentru a întoarce rezultatul din retur, dar suficient pentru a fi aplaudată cu căldură la final de fanii alb-roşii. Asta după un sezon peste aşteptări, care a readus-o în prim-planul fotbalului românesc, şi în care spiritual alb-roşu a fost parcă redescoperit. E, fără îndoială, cel mai important lucru!

Pentru statistică, vă prezentăm “combatanţii”

UTA: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Chindriș, Jorza (57 Hlistei) – Strătilă, Man (75 A.Petre), Copil (46 C.Rus) – Curtuiuș.

Voluntari: Bornescu – Filipov, Țîru, Maftei, Mitache – Moche, Achim (75 Kone), Novac – Căpățână, Bălan (80 Tudorie), Enceanu (46 L.Rus).

Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare) – Valentin Avram, Adrian Ghinguleac (ambii din București). Observator FRF: Cornel Sorescu (Pitești). Observator LPF: Aurel Ionescu (București).