Tagged: , , , , , ,

Published on aprilie 09, 2013 with No Comments

Florin Vizitiu a reuşit un rezultat excelent la Campionatul Mondial de haltere dedicate cadeţilor, competiţie care se desfăşoară laTashkent. La cei17 ani, halterofilul legitimate la CSM Arad, unde este pregătit de Adrian Jigău şi Pavel Sebeşan, a obţinut două medalii de bronz, în probele aruncat, 128 de kilograme şi total, 230 de kilograme (probă olimpică) şi un loc patru la smuls, 102 kilograme, la categoria 56 de kilograme. Performanţa vine după un alt rezultat excelent, obţinut anul trecut la Europenele de cadeţi de la Izvorani, unde la aceeaşi categorie a aruncat 118 kilograme, probă unde s-a ales cu argintul şi a totalizat 216 kilograme, rezultat cu care a cucerit bronzul.

La categoria sa au concurat 45 de sportivi, cei mai buni din lume. Este un nou record personal în competiţie, el progresând de altfel de la un concurs la altul. A fost depăşit în cele două probe doar de un thailandez şi un sportiv din Venezuela. Având în vedere că se află la primul Campionat Mondial, este un rezultat excelent, el obţinând alte două medalii, de argint şi bronz, la europenele de anul trecut, când a debutat practic în competiţiile internaţionale importante, a declarat antrenorul Adrian Jigău,

Halterofilul arădean are ca obiectiv obţinerea cât mai multor puncte şi calificarea la Olimpiada Juvenilă de anul viitor.

Comments for Florin Vizitiu a obţinut două medalii de bronz la Campionatul Mondial de haltere dedicate cadeţilor, are now closed.