Fără emoţii, fără istoric

Written by florin coita. Posted in Sport, Top News

Published on septembrie 17, 2016 with No Comments

adi-petre

Chiar dacă înaintea confruntării cu Şoimii Pâncota din tabăra alb-roşie se transmiteau mesaje prudente, pe teren lucrurile s-au derulat după un scenariu previzibil, UTA impunându-se categoric, scor 6-0 (3-0). Asta în condiţiile în care pâncotanii nu au avut la acest meci nici măcar un antrenor de meserie pe bancă, sarcina fiind preluată de veteranul Bebe Mitu.

Prima repriză a confruntării de pe “Motorul” a fost la discreţia gazdelor, care au înscris de trei ori în poarta Pîncotei. Primele reuşite au venit rapid, atunci când Curtuiuş (min. 3) şi Adrian Petre (min. 10) au făcut 2-0, reuşite care anunţau o victorie confortabilă a UTA-ei. Pe final de primă repriză, Petre şi-a trecut în cont “dubla”, stabilind scorul  pauzei, 3-0.

Talentatul atacant arădean a reuşit hatrick-ul, cu un gol marcat în minutul 53, la o greşeală a portarului de la Şoimii. UTA a continuat să domine până la final, iar după o serie de ratări, acelaşi Petre a înscris cu capul în minutul 85, pentru ca peste două minute Jorza să aşeze “cireaşa pe tort”, executându-l sec pe Horvat şi stabilind astfel scorul final, 6-0.

O victorie logică a UTA-ei, una de moral înaintea intermediarei de la mijlocul săptămânii viitoare, cu o deplasare grea pentru arădeni, pe terenul bihorenilor de la Luceafărul  Oradea, meci programat marţi de la ora 15:30, în direct pe Digi Sport.

Au evoluat în faţa a unei asistenţe reduse:

UTA: Miron – David, Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă (46 Chindriş), Tănase (46 Jorza), Copil (58 Polgar), Andor – Ad.Petre, Curtuiuş

Şoimii: Horvat – Stelitano, Vulpe, Dulap, Sarr – Ianc, Copilescu (34 Pătraşcu) – Stoichiţoiu, D.Mitu (cpt.), Al.Stăvărache (46 Farcaş) – Taider.