Written by florin coita. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , , ,

Published on aprilie 23, 2016 with No Comments

DSC08159

Liderul a deschis scorul în minutul 25, atunci când Ciprian Petre a executat bine un corner de pe stânga, iar Zaharia, nemarcat la marginea careului mic, a încris cu o lovitură de cap. UTA nu a acuzat şocul şi a revenit rapid în joc, egalând în minutul 31, în urma unei acţiuni “de manual” derulată pe banda stângă. Copil a trimis excelent, în careu, pentru Curtuiuş, acesta l-a fentat pe Albuţ, ieşit în întâmpinare şi a pasat pentru Man, care a înscris din cinci-şase metri, cu poarta goală. Până la pauză tot elevii lui Cristi Pustai s-au aflat mai aproape de gol, în minutul 42, mingea şutată cu efect de ex-utistul Neagu fiind scoasă de sub transversal, cu un reflex de zile mari, de Miron.

În partea secundă ritmul a mai scăzut, ocaziile la cele două porţi au fost şi ele mai puţine, ambele echipe părând mulţumite cu rezultatul de pe tabelă. Portarul oaspeţilor, Albuţ era gata să o “comită” în minutul 57, când a degajat în picioarele lui Curtuiuş, mingea a ricoşat periculos înspre careul mic, dar a lipsit jucătorul care să o împingă în poartă. De partea cealaltă, în minutul 74, nou intratul Buziuc a șutat puternic de la 7 metri, la rădăcina barei, însă Miron a respins în corner. UTA a acuzat şi oboseala celor trei meciuri în şase zile, cu deplasări lungi, a cedat mijlocul terenului, încercând formula contraatacului, dar şi-a trecut în cont doar câteva cornere. Şansa i-a lipsit şi la ultima fază a meciului, în prelungiri, când Roman a trimis bine în careu din lovitură liberă, dar Manea a ratat incredibil din trei metri, Albuţ reţinând pe linia porţii, cu mari emoţii.

O remiză graţie căreia Gaz Metan pare să fi luat o importantă opţiune pentru Derby-ul penultimei etape a turului play-off-ului din B2, avându-le ca protagoniste pe  UTA şi Gaz Metan Mediaş, s-a încheiat nedecis. A fost 1-1 (1-1), la capătul unui meci cu multe momente de fotbal bun, disputat pe o vreme frumoasă, în faţa a aproape 2.000 de spectatori.

promovarea directă în Liga 1, iar UTA păstrează şanse la fel de mari pentru locul care duce la baraj.

UTA a evoluat în formula: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă (75 Hlistei), Chindriș, Tănase, Copil – Man (62 Rus), Curtuiuș (76 Roman).