Cupa Davis: Olanda conduce România cu scorul de 2-0

Tagged: , , , , ,

Published on aprilie 05, 2013 with No Comments

Tenismenul român Adrian Ungur, locul 124 ATP, a pierdut, cu scorul de 6-4, 6-4, 3-6, 6-3, în faţa lui Robin Haase, locul 52 ATP, în primul meci din cadrul întâlnirii de Cupa Davis dintre România şi Olanda, care se dispută la Braşov.

Haase s-a impus în primul set cu 6-4 după ce a reuşit un break în ghemul al treilea. Olandezul a câştigat pe serviciul lui Ungur în primul ghem al setului secund, a repetat break-ul în ghemul numărul şapte şi a condus cu 5-2. Românul a făcut rebreak, dar s-a înclinat cu acelaşi scor, 4-6, în faţa adversarului său.

Românul şi-a adjudecat al treilea set, cu 6-3, graţie unui break reuşit la scorul de 1-0. În setul al patrulea, românul nu a mai putut ţine pasul cu Haase, şi-a cedat serviciul la scorul de 2-3 şi a pierdut setul cu 6-3, deşi a avut două mingi de break consecutive la 3-5. Partida a durat aproape două ore şi 20 de minute.

În cel de-al doilea meci al zilei de vineri, Victor Hănescu (foto), (locul 58 ATP) a fost învins de Igor Sijsling (locul 70 ATP), cu scorul de 6-4, 7-6 (5), 2-6, 6-7 (5), 6-2.

Sâmbătă,  de la ora 15.00, se va  disputa meciul de dublu dintre perechile Horia Tecău/Marius Copil şi Thiemo de Bakker/Jean-Julien Rojer, iar duminică, de la ora 13.00, se vor disputa ultimele două partide de simplu: Victor Hănescu – Robin Haase şi Adrian Ungur – Igor Sijsling.

Comments for Cupa Davis: Olanda conduce România cu scorul de 2-0 are now closed.